Erdoğan açıkladı: Vizeler kalktı

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Katar'da yaptığı açıklamada Katar ile vizelerin kalktığını söyledi.

Erdoğan açıkladı: Vizeler kalktı

Cumhurbaşkanı Recep Recep Tayyip, Fransa'daki zirvenin ardından direk Katar'a hareket etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Katar'ın başkenti Doha'da Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thani ile Emirlik Divanı'nda bir araya geldi.

SON SANİYE ADIMI OLDU

Katar ile 15 maddelik adım atıldığını söyleyen Erdoğan, "Katar ile 16. adımımız ise Türkiye ile Katar arasındaki vizelerin kaldırılması oldu. Bundan böyle iki ülke arasındaki vizeler kaldırılmış oldu. Rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları ülkelerimiz arasında gidip gelebilecekler. Bu adeta son saniye adımı oldu. Bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Tamim'e çok teşekkür ediyorum. Talimatları ilgili birimlerimize verdik ve bu adımları attık" dedi.

KATAR İLE DOĞALGAZ ANLAŞMASI

Katar ile imzalanan 15 maddelik anlaşmanın dikkat çeken 13. maddesi ise doğalgaz ile ilgiliydi. BOTAŞ ile Katar milli petrol şirketi, Tükiye'nin bu ülkeden uzun vadeli ve düzenli LNG ithalatı yapmasını sağlayacak ön mutabakat zaptı imzaladı.

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyareti sırasında imzalanan mutabakat zaptı, daha önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden yapılan LNG ithalatına uzun vadeli bir perspektif kazandıracak. Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın altyapısını oluşturmak için hazırlığa başladı. Katar'dan LNG ithalatının miktar ve vadesinin de yer alacağı asıl anlaşmanın en kısa sürede imzalanacağı belirtildi.

Erdoğan bu konu hakkında kısa bir değerlendirme yaparak şöyle konuştu:

"Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gelişmeler sonrası nasıl bir adım atabilir diye değerlendirdik. Katar ile bir depolama adımı atılacak."

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6