Enerji krizi tüm Avrupa’yı sardı

Koronavirüs salgınıyla birlikte enerjide büyük krizler yaşanmaya başladı. Özellikle pandemiyle Avrupa’da enerji sektöründe arz-talep dengesizliği yaşanmaya başladı. Yaşanan dengesizlikler ise elektrik ve akaryakıt fiyatlarında rekor artışın yaşanmasına neden oluyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni’den ise korkutan açıklama geldi. Gentiloni, Yaşanan krizlerden dolayı artan enerji fiyatları sorununun kısa sürede çözülemeyeceğini belirtti.

Enerji krizi tüm Avrupa’yı sardı

İngiltere’de patlak veren ve daha sonra Almanya ve Fransa olmak üzere tüm Avrupa’yı etkisi altına alan enerji krizi Avrupa’yı sarmış durumda. Krizin boyutu her geçen gün kötüleşirken Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni’den çarpıcı açıklamalar geldi.

AVRUPA’DA ENERJİ KRİZİ BÜYÜYOR 


 
İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsünün (ISPI) ev sahipliğinde bu yıl Roma’da 7’ncisi yapılan MED Akdeniz Diyalog Forumu’na katılan Gentiloni, AB dahilinde öne çıkan enerji ve ekonomi konularını değerlendirdi. Gentiloni, kıta genelinde artan enerji fiyatları konusunda, “Bu iki haftada çözülecek bir konu değil, kolay çözümler yok.” değerlendirmesinde bulundu.

ENERJİ TALEBİNDE ARTIŞ 

Pandemiye uyum sağlayan ekonomilerin büyümeye başlaması nedeniyle enerjiye talebinin arttığına işaret eden Gentiloni, “Enerjide düşük arz söz konusu ve bununla birlikte ekonomideki yeniden canlanma da talebi arttırıyor. Norveç ve Cezayir’den gelen gaz maksimum kapasitesine ulaşmış durumda. Rusya’dan gelen gaz ise geçen yılın Ekim-Kasım dönemine göre yüzde 25 daha az. Bu, büyük bir sorun.” diye konuştu.

ÇAĞRIDA BULUNDU 

Gentiloni, bu sorun karşısında, hükümetlerin yenilebilir yatırımlar yapmayı sürdürmesi, ekonomik desteğe ihtiyaç duyan insanlara yardım etmeye devam etmesi ve yeşil enerjiye geçişi sürecinde yavaşlama yaşanmaması gerektiğini ifade etti.

PİYASALARA COVİD-19 DARBESİ 

Covid-19 salgınının ekonomi için başlıca sorunlardan biri olmaya devam ettiğini ve toplumlar için belirsizlik oluşturduğunu dile getiren Gentiloni, bununla beraber ekonominin piyasadaki belirsizlikler ve yeni varyant riskinin yol açabileceği salgın karşısında daha dirençli hale geldiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2021, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6