Dünyanın gözü İstanbul'da: Rusya-Ukrayna heyetleri Dolmabahçe'de bir araya geldi!

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgalinin başlangıcından bu yana taraflarla diplomasi trafiğini yürüten Türkiye, bu kez müzakerelere ev sahipliği yapacak. Rusya ve Ukrayna heyetleri bugün Dolmabahçe'de bir araya geldi. Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Süreç barışa dair ümitleri yeşertmiştir" dedi.

Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'ndeki toplantısı saat 10.30 başladı.

"SÜREÇ BARIŞA DAİR ÜMİTLERİ YEŞERTMİŞTİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantının açılışında konuştu;

Toplantılarımızın ülkeniz, bölgemiz ve tüm insanlık için hayırlı olmasını diliyorum. Müzakere süreci barışa dair ümitleri yeşertmiştir. Görüşmeleri canı gönülden destekliyoruz. Ülkeleriniz adına büyük gayret gösterdiniz, göstermeye de devam ediyorsunuz. Sizleri şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.

5. haftasına giren çatışmalar bizleri derinden üzüyor. Her iki tarafın koruyan yaklaşım sergiledik. Türkiye olarak barış ve istikrar için bölgemizde ve ötesinde sorumluluk üstlenmekten hiçbir zaman kaçınmadık, kaçınmayız. Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz. Tüm dünya sizlerden gelecek hayırlı müjdeli haberleri bekliyor. İşinizi kolaylaştıracak her türlü katkıya biz hazırız. Kalıcı, hakkaniyetli sürdürülebilir bir barışa ulaşılacağına eminim. Sizlerin burada bir araya gelmesi bile dünyada ve ülkelerinizde bir umut sebebidir. Her biri değerli birer dostum olan değerli başkanlarımıza en kalbi selamlarımı iletmenizi temenni ediyorum, başarılar diliyorum."

ABROMOVICH DE TOPLANTIDA

Diğer yandan müzakere görüşmelerinde zehirlendiği iddia edilen Rus oligark Roman Abramovich’in de görüşmelere katıldığı görüldü.

ERDOĞAN-PUTIN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptıkları telefon görüşmesinde, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul'da yapılması konusunda mutabık kalmıştı.

KULEBA: ASGARİ TALEBİMİZ İNSANİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul'da yapılacak toplantısında asgari taleplerinin insani sorunların çözümü, azami taleplerinin ise ateşkes ve bunun için sürdürülebilir anlaşmanın sağlanması olacağını bildirdi.

Kuleba, "Devlet başkanımız heyetimize çok net talimatlar verdi. İnsanlar, toprak ve egemenlik üzerine pazarlık yapmayacağız. Pozisyonumuz beton gibi serttir ve uluslararası hukuktan, Ukrayna ordusundan, Rusya'ya uygulanan uluslararası yaptırımlardan, savunmamız için Ukrayna'ya aktarılan ve aktarılmakta olan silahlardan güç almaktadır." dedi.

Ukrayna'nın tarafının kilit talepleri konusunda da konuşan Kuleba, "Türkiye'deki müzakerelerde asgari talebimiz insani sorunların çözümü, azami talebimiz ise ateşkes ve bunun için sürdürülebilir anlaşmanın sağlanması olacaktır." bilgisini verdi.

LAVROV: BAŞARILI SONUÇLANMASINI ÜMİT EDİYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Ukrayna arasında İstanbul’da yapılacak yüz yüze müzakerelerin başarılı sonuçlanmasını ümit ettiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmeyi reddetmediğini belirten Lavrov, "Önemli olan yapılacak toplantının iyi hazırlanmış olmasıdır. Bunca yıl büyük miktarda sorun birikti. Bu yüzden sadece görüşmek ve sen ne düşünüyorsun, ben ne düşünüyorum şeklinde görüş alışverişinde bulunmak sadece ters etki yapacaktır." ifadelerini kullandı.

Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin sağlanmasına yönelik gerçekleştirilen müzakerelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Lavrov, savaş başladıktan sonra Ukrayna tarafının hemen müzakerelere başlama teklifinde bulunduğunu ve Rus tarafının bunu kabul ettiğini bildirdi.

ANTALYA'DA RUSYA-UKRAYNA ZİRVESİ

Rusya'nın Ukrayna'daki işgal harekatının ardından iki ülkenin dışişleri bakanları 10 Mart'ta Antalya’daki Diplomasi Forumu'nda bir araya gelmişti.

Zirve, savaşın başlangıcından bu yana gerçekleşen en üst düzey temas olmuştu. Zirveden ateşkes gibi bir sonuç çıkmasa da benzer görüşmelerin olabileceği konusunda taraflar beyanda bulunmuştu.

KRİZDE TARAFSIZ DIŞ POLİTİKA

Türkiye, iki ülke arasındaki krizin başlangıcından bu yana taraflarla görüşebilen ülke konumunda. Çeşitli defalar Rusya'dan da Ukrayna'dan da vazgeçilemeyeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü, NATO Zirvesi dönüşündeki açıklamalarında sadece Mart ayında liderlerle 40'ın üzerinde yüz yüze görüşmesi ya da telefon teması olduğunu aktarmıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6