banner198

Dünyada en çok Covid-19 aşısı yaptıran ülkeler sıralamasında İsveç ve Türkiye kaçıncı sırada?

Yeni tip koronavirüs salgınından kurtulmanın tek umut kapısı olan Covid-19 aşılamaları hızla devam ederken, ülkeler arasında büyük farklılıklar görülüyor.

Dünyada en çok Covid-19 aşısı yaptıran ülkeler sıralamasında İsveç ve Türkiye kaçıncı sırada?

Aralık ayında başlayan aşı uygulamalarının dörtte üçü, küresel GSYH'nin yüzde 60'ını elinde bulunduran sadece 10 ülkede yapıldı.

ABD, Çin ve İngiltere aşılama konusunda en hızlı davranan ülkeler konumunda. Ülke nüfusuna göre de İsrail en çok aşı yapan ülkeler arasında ilk sırada.

Aşılama konusunda ülkeler arasında sipariş yarışı yaşanırken, Çin, Almanya, Rusya, ABD ve İngiltere'de üretilen aşılar dünya genelinde dağıtılıyor. Bazı ülkeler birden fazla aşı firmasıyla anlaşırken, Türkiye'de şimdiye kadar Sinovac aşısı yaygın olarak uygulandı.

Brüksel henüz aşılar geliştirme aşamasında iken birden fazla firma ile Avrupa Birliği'nin 450 milyonluk nüfusuna yetecek kadar aşı için ön sipariş anlaşmaları imzaladı. Aşıların ilk partisi ülkelerin nüfuslarına orantılı olarak 26 Aralık'tan itibaren dağıtılmaya başlandı. Ancak aşı tedariğinde anlaşmanın gerisinde kalındı. AB şu ana kadar alması gerek aşıların ancak yüzde 70'ini alırken, yüzde 30'luk kısmında gecikme meydana geldi.

İsveç'te bu güne kadar kaç kişi aşı yaptı?

Aşılamaların devam ettiği İsveç'te 23 Şubat tarihine göre, 427 bin 783 kişiye en az bir doz aşı yapıldı. Bunlardan 217 bin 478 kişi ikinci doz aşı aldı.

Türkiye'de bugüne kadar kaç kişi aşı yaptı?

Koronavirüsle mücadelede Türkiye'de 14 Ocak günü başlatılan aşı uygulaması kapsamında 23 Şubat tarihi verilerine göre en az 7 milyon 448 bin 272 doz aşı yapıldı. Bunlardan 1 milyon 217 bin kişiye ise 2. doz aşı da uygulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Ankara Şehir Hastanesi'nde aşı olmuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener aşı yaptırdıklarını sosyal medya hesaplarından açıkladı.

İlk dozun uygulanmasından 28 gün sonra yapılacak ikinci dozun randevusu hekim tarafından verilip, SMS olarak cep telefonuna gönderilecek. MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden randevu kontrol edilebilecek veya değiştirilebilecek.

Ek kaynak: euronews

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6