banner180

Dünya devleri: Haftada 6 gün, 1,5 dolara çocuk işçi çalıştırdılar!

Dünyanın en büyük teknoloji devleri, Google, Apple, Tesla ve Microsoft, hakkında dava açıldı. Nedeni, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde yaşanan çocuk işçilerin ölümü ile ilişkilendirilmeleri.

Dünya devleri: Haftada 6 gün, 1,5 dolara çocuk işçi çalıştırdılar!

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve elektrikli arabalar. Almak için büyük meblağlar ödediğimiz bu teknolojik aletlerin yapımında, kobalt adı verilen maden kullanılıyor. Ve iddiaya göre kullanılan o maden, günde sadece 1 buçuk dolara yani yaklaşık 9 liraya çalışan, çocuk işçiler çıkarıyor.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki bir madende onlarca çocuk, Google’dan Apple’a, Tesla’dan, Microsoft’a kadar dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin kobalt ihtiyacını sağlamak için çalışıyordu.

ABD merkezli uluslararası hak savunucuları adlı kuruluş, bu madenlerde çalıştırılan bazı çocukların yaşamını yitirdiğini, bazı çocukların da yaralandığını savunuyordu. Bu gerekçeyle, 14 mağdur aile adına, dünyanın en büyük şirketlerine dava açtı.

Sivil toplum kuruluşu, çocukların haftada 6 gün çok uzun saatler çalıştırıldığını öne sürdü. Bu çocuklardan en küçüğünün 6 yaşında olduğu belirtildi. Dava dilekçesinde söz konusu firmalar, “Çocukları zorla çalıştırma” sisteminin parçası olmakla suçlandı. Mahkemeye sunulan belgelerde, çocukların uzuvlarını kaybettiğini ve sakat kaldığını gösteren fotoğraflar da yer aldı.

Firmaların hepsinin kobalt tedarik zincirini kontrol edebilecek imkana sahip olduğuna ve işçiler için daha güvenli bir ortam sağlayabileceklerine dikkat çekildi. "Dünyanın en zengin firmaları, ucuz kobalt almak uğruna çocukların ölmesine izin veriyor” denildi.

Dünya devlerinden, çocukların ölümüne ya da davalara ilişkin bir açıklama ise henüz yok.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6