Dünya basınında Köfte şoku devam ediyor

İsveç'in resmi sosyal medya hesabının "İsveç köftesi aslında Türk tarifinden alınma" itirafı geniş yankı uyandırdı. Osmanlı'ya sığınan İsveç Kralı'nın ülkesine götürüp meşhur ettiği bir diğer Türk yemeği ise 'Kaldolmar' adıyla anılan lahana dolması

Dünya basınında Köfte şoku devam ediyor

Ormanları, refah seviyesi ve mobilya markasıyla ünlü İskandinav ülkesi İsveç'in, resmi sosyal medya hesabının geçen hafta paylaştığı "İsveç köftesi, aslında Kral 12'nci Karl'ın Türkiye'den getirdiği bir tarife dayanır. Gerçeklere sadık kalalım" mesajı hem sosyal medyada hem de ana akım medyada geniş yankı uyandırdı. ABD'nin New York Times gazetesi İsveçli bir sosyal medya kullanıcısının "İsveç köftesi Türkmüş: Bütün hayatım bir yalandan ibaretmiş" mesajını başlık olarak kullandığı ve sonunda Türk köftesi tarifi verdiği bir haber yayımladı. İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian ise İsveçli mobilya markası IKEA'nın dünya genelindeki 340 restoranında satılan köftelerin, Türkiye'den nasıl İsveç'e ulaştığını anlatan bir yazı yayımladı.

DEMİRBAŞ KARL'IN TARİFİ

Özellikle IKEA'da 'İsveç köftesi' olarak rağbet gören köfteler, Rusya'ya karşı yenildikten sonra Osmanlı devletine sığınan İsveç Kralı 12'nci Karl'ın çok beğenerek ülkesine götürdüğü tarife dayanıyor. 5 yıl boyunca Osmanlı devleti tarafından ağırlanan ve uzun misafirliği nedeniyle "Sarayın Demirbaşı" olarak anılıp Demirbaş Karl lakabıyla tanınan kralın, beğendiği bir diğer Türk yemeği de lahana dolması olmuş. 1714 yılında İsveç'e dönen Demirbaş Karl'ın lahana dolması tarifi İsveç'te 'kaldolmar' adıyla seviliyor ve 300 yıldır tüketiliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2018, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6