banner114

DSÖ: Covid-19 aşısı bulunana kadar can kaybı 2 milyona ulaşabilir

banner54

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs ile mücadelede ülkeler üzerine düşeni yerine getirmezse Covid-19'dan ölenlerin sayısının aşı bulunana kadar 2 milyon olabileceğini söyledi.

DSÖ: Covid-19 aşısı bulunana kadar can kaybı 2 milyona ulaşabilir

Amerikalı Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre Covid-19'dan dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 983 bin 900'ü bulmuş durumda. İsviçre'nin Cenevre kentinde basın açıklamasında bulunan DSÖ ekibi "sıkı tedbirler alınmasaydı bu sayının bugün 'daha da yüksek' olabileceğini" belirtti.

DSÖ'nün Sağlık Acil Durum Programı'nı yöneten Doktor Mike Ryan, aşı bulunmadan önce Covid-19'dan hayatını kaybedenlerin 2 milyonu bulup bulamayacağı ile ilgili soruya, "Bu kesinlikle hayal edilemez, ama imkansız değil. Çünkü 9 ayda 1 milyon insanı kaybettiğimize bakarsak ve sonra önümüzdeki 9 ayda aşı bulma ile ilgili gerçeklere bakarsak, buna dahil olan herkes için büyük bir görev." yanıtını verdi.

Bir milyon ölümün "korkunç" bir rakam olduğunun altını çizen Ryan "iki milyonu değerlendirmeden önce bence bunun üzerinde derinlemesine düşünmeliyiz." dedi.

Ryan, DSÖ'nün tedavi yöntemleri, aşı çalışmaları ve testler ile ilgili fonuna çok ciddi yatırım yapılmasını söylerken salgının şiddetle yayılma dönemini kesmek için 35 milyar dolara ihtiyaç olduğunu kaydetti. Doktor Ryan küresel ortak eylemler hayata geçilmezse "Daha yüksek bir sayıya bakacağız." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6