banner114

Danimarkalı Thomas Türk babasına kavuştu

banner54

Danimarka’nın başkenti Kopenhag'da yaşayan Thomas Knudtsen, Danimarka Ulusal Televizyonu sayesinde hiç görmediği babasını buldu

Danimarkalı Thomas Türk babasına kavuştu
 Thomas Knudtsen; O Danimarka, İngiltere, KKTC ve yeniden İngiltere'ye uzanan uzun soluklu bi yolcululuğun ismi.

 Danimarka’nın başkenti Kopenhag yakınlarındaki Stevns kasabasında yaşayan 52 yaşındaki Knudtsen, Danimarka Ulusal Televizyon kanalı DR1 aracılığıyla hiç görmediği babasına kavuştu.

Hem de babası KKTC'li bir Türk çıktı.

İLK DURAK: LONDRA

52  Yaşındaki Thomas Knudtsen, hiç görmediği babasını bulmak için DR1’de yayınlanan “Sporlös” (İz Bırakmadan) adlı programa başvurdu.Televizyon ekibiyle doğum yeri olan Londra'ya giden Knudtsen, babasını burada bulamadı.

Danimarkalı Thomas Türk babasına kavuştu

Bunun üzerine babası hakkında program yapımcılarına daha çok bilgi veren adam, babasının bir Kıbrıs Türk'ü olduğunu söyledi ve ekip doğruca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yolunu tuttu.

KIBRIS'TA AİLESİNİ BULDU

Program ekibi KKTC'de uzun bir araştırma gerçekleştirdi. Nüfus müdürlükleri ve aile kayıtlarında incelemeler yapıldı, adreslere gidildi ancak bir sonuç elde edilmedi. Bunun üzerine Kıbrıs gazetesine babasının fotoğraflarını ilan veren adam beklemeye başladı.

Danimarkalı Thomas Türk babasına kavuştu

Bir süre sonra ilana "Halasının kendisiyle görüşmek istediği" yönünde geri dönüş alan adam tekrar apar topar Kıbrıs'a gitti. Program ekibince tespit edilen adrese giden adam ailesiyle karşılacağı için oldukça heyecanlıydı. Burada Halası ve Babannesi ile ilk defa karılaşan genç adam duygu dolu anlar yaşadı. Babanne torunu ile buluşmasında göz yaşlarına hakim olamazken, hala, "babasına çok benziyor ailemize hoşgeldin" diyerek yeğeni ile hasret giderdi.

Danimarkalı Thomas Türk babasına kavuştu

SÜRPRİZ GELİŞME

Burada yıllar sonra kavuştuğu ailesi ile vakit geçiren adama bir sürpriz de ailesinden geldi. Thmas'ın hayatta olduğuna dair ihtimal bulunmayan babasının Londra'da yaşadığı öğrenildi. Bunun üzerine adresi alan adam hemen apar topar Londra'ya gitti ve büyük buluşma burada gerçekleşti.

Londra’ya giden Thomas Knudtsen, Tottenham’da eşiyle birlikte yaşayan 74 yaşındaki babasıyla hayatında ilk kez karşılaştı. Hayatlarında ilk kez birbirlerini gören babayla oğulun kucaklaştığı an gözyaşları sel oldu aktı.

"DANİMARKA'DA OĞLUM OLDUĞUNU BİLİYORDUM"

Thomas Knudtsen’in bu zaman kadar ailesinden hep uzakta kaldığı bilinirken, KKTC'de 250 akrabasının bulunduğunu ve bunlardan sadece 10 tanesinin babasının kardeşleri olduğu öğrenildi. Baba ile oğulun hasret gidermesinin ardından "bir oğlu olduğunu her zaman bildiğini, etrafındakilerin buna inanmadıklarını" anlatan Mehmet Hüseyin, Thomas’ın annesiyle, 1964 yılında çalışmakta olduğu bir restoranda tanıştığını anattı.

Bundan 10 yıl önce annesini kaybeden Thomas Knudtsen, DR1 programını arayarak babasını bulmada yardımcı olmalarını istedi. DR1’de yayınlanan “Sporlös” programı hiç görmedikleri aile üyelerini bulmak isteyen kişilerin durumunu ele alıyor ve onlarla birlikte aile yakınlarını bulmak için yola çıkıyor. Program Danimarka’da en çok izlenen programlar arasında yer alıyor.

Danimarkalı Thomas Türk babasına kavuştu

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6