banner114

Danimarka'da hükümetten 'zombi vizon' önlemi

banner54

Danimarka'da koronavirüsün yayılmasını önlemek için itlaf edilen vizonların, gömüldükleri toplu mezarlardan yüzeye doğru çıkması ülkede endişeye yol açtı. Hükümet, özellikle toplu mezarlara yakın yaşayan bölge sakinlerinin olası sağlık riskleri hakkında şikayetlerde bulunması üzerine mezarların yeniden ve daha derine kazılacağını duyurdu.

Danimarka'da hükümetten 'zombi vizon' önlemi

Yetkililer, ülke medyasının "zombi vizon" olarak bahsettiği mezardan yükselme durumunun ise çürüme sırasında oluşan gazlar nedeniyle hayvan cesetlerinin şişmesinden kaynaklandığını belirtti.

Mezarların koronavirüsü yayma riskinin olmadığı da söylendi.

banner137
Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da hükümet, mutasyona uğrayan koronavirüsün vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkması üzerine 4 Kasım’da, çiftliklerde yetiştirilen 17 milyon vizonun itlaf edilmesine karar vermişti.

Vizonları yakma seçeneği gündeme gelebilir

Öte yandan "vizon itlafı" krizi nedeniyle istifa eden Gıda Bakanı Mogens Jensen'ın yerine geçen Rasmus Prehn yaptığı açıklamada, mezarları daha derine kazma ve yakma fikrini desteklediğini söyledi.

Başbakan, çevre koruma dairesine bunun yapılıp yapılamayacağını sorduğunu ve pazartesi günü konu hakkında parlamentoya brifing verileceğini belirtti.

Vizon çiftliklerindeki tüm vizonların itlafının yasal dayanağının olmadığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefi olan Gıda Bakanı Mogens Jensen geçtiğimiz günlerde istifa etmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6