banner180

Danimarka'dan skandal karar! 'Tehlikeli olan elimizde kalan aşıları fakir ülkelere verebiliriz

Görülen ciddi yan etkiler nedeniyle Danimarka birkaç gün önce AstraZeneca aşısının kullanımını tamamen durduran ilk Avrupa ülkesi olmuştu. Alınan bu flaş kararın ardından bir skandala imza atan ülke ellerinde kalan aşıları 'fakir ülkelere' vermeyi düşündüklerini açıkladı.

Danimarka'dan skandal karar! 'Tehlikeli olan elimizde kalan aşıları fakir ülkelere verebiliriz


AstraZeneca aşısı yaptıran kişilerde görülen ciddi yan etkiler nedeniyle tartışmalara yol açmış, birçok ülke aşının kullanımını askıya alırken Danimarka flaş bir karar vererek aşıyı tamamen kullanımdan çekmişti.

Yapılan bu açıklamanın ardından ellerinde kalan aşıları ne yapacaklarını düşünen yetkililer skandal olarak nitelendirilebilecek bir karara imza atmaya hazırlanıyor. DSÖ Avrupa Direktörü dün yaptığı açıklamada Danimarka Sağlık Bakanlığı yetkililerinin elde kalan AstraZeneca dozlarını fakir ülkelerle 'paylaşmayı' düşündüklerini söyledi.

Danimarkadan skandal karar Elimizde kalan aşıları fakir ülkelere verebiliriz
Bir diğer seçenek olarak da Danimarkalılara risklere rağmen bu aşıyı olmak isteyip istemedikleri sorulacak. Hükümet yetkilileri bunun olası olup olmadığı konusunda inceleme yapılması için sağlık uzmanlarına talimat verdi.

ın (EMA) onayı sonrası kullanıma alınabilir." dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
HACI
HACI - 2 yıl Önce

Buna ne denir bikmemki. İnsaf

SIRADAKİ HABER

banner6