Danimarka'daki aşırı sağdan kışkırtıcı reklam kampanyası

Danimarka'da aşırı sağcı Yeni Sağ Partisi son zamanlarda Fransa başta olmak üzere, batıda tırmanan İslam karşıtlığı ile ilgili yeni bir adım atarak Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürleri yayınlamak için bir reklam kampanyası başlattı.

Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Danimarka'daki aşırı sağdan kışkırtıcı reklam kampanyası

Nye Borgerlige adlı partinin lideri Pernille Vermund AFP'ye verdiği demeçte, "Samuel Paty'nin öldürülmesi kampanyayı tetikledi, ailesine ve ifade özgürlüğüne desteğimizi göstermek istiyoruz" ifadeleri kullanarak, Müslümanların hassasiyetlerini gözardı ederek, kampanya başlatacaklarını duyurdu.

Danimarka parlamentosundaki 179 sandalyenin dördüne sahip göçmenlik karşıtı parti, web sitesinde "Danimarka gazetelerinde Charlie Hebdo'nun çizimleriyle reklam yayınlamak" için bir bağış toplama etkinliği başlattı.

Danca tweetinde Pernille Vermund, reklamlar için cuma gecesi 150 bin kıron (20 bin euro) yardım toplandığını açıkladı. Vermund mesajında. "Samuel Paty'ye destek ve özgürlük" kampanyasının başlamasından iki saat sonrasında durum budur. Pek çok Danimarkalının ifade özgürlüğü mücadelesini desteklemesi sevindirici. Çünkü tehdit edildiğinde onu savunmalıyız" ifadelerini paylaştı. Göçmen karşıtı partinin parlamentoda 4 sandalyesi bulunuyor.

Fakat Danimarka medyası bu reklamları yayınlama konusunda tereddüt yaşıyor.

"Önce reklamları görmeliyiz"

Extrabladet Gazetesi editörü Poul Madsen, reklamları önce göreceklerini ve ardından yayınlayıp yayınlamama kararı alacaklarını söyledi.

Madsen Twitter paylaşımında "Müslüman terörizmini kınıyoruz ve Fransa'yı, öldürülenleri ve ifade özgürlüğünü yüzde 100 destekliyoruz, ancak her zaman çalışanlarımıza ve özellikle savunmasız olanlara önem veriyoruz". ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı lider Vermund da çizimleri basında yayınlamanın "mümkün olacağından emin olmadığını" belirtirken, "Bir politikacı olarak benim yükümlülüğüm, toplumun ifade özgürlüğüne doğru daha fazla ilerlemesidir" dedi.

Danimarka'da karikatürler 2005'te yayınlanmıştı
Hz. Muhammed'i tasvir eden karikatürler, Danimarka gazetelerinden Jyllands-Posten tarafından 2005 yılında yayınlanmış birçok ülkede ve toplumda protestolara ve tepkiye yol açmıştı.

Avrupa'daki birçok gazete gibi Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo da ifade özgürlüğünü savunmak adı altında 2006 yılında çizimleri yeniden yayımlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2020, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6