Danimarka'da sınır dışı edilen 2 çocuklu anneye şiddet tepki çekti

Danimarka'da iki çocuğu ile birlikte sınır dışı edilmek istenen İran kökenli bir kadının uyuşturucu iğne vurulduktan sonra şiddet uygulanması büyük tepki çekti.

Danimarka'nın göçmen gazetesi Vinkel360'a göre, Lejre kentinin Hvalsö kasabasındaki sığınmacı yurdu Avnstrup'ta bulunan İran asıllı bir anne sınır dışı edilirken şiddet uygulandığı belirtildi. İki çocuğu ile 7 yıldır Danimarka'da yaşayan kadının 4 sivil polis tarafından darp edildikten sonra üzerine oturulup, uyuşturucu iğne yapıldığı bildirildi.

İğnenin etkisiyle sakinleşen kadının İran uçağına bindirilerek sınır dışı edildiği kaydedildi.

Diğer sığınmacılar tarafından görüntüye alınan video sosyal medyada büyük tepki çekti.

Görüntü, Sığınmacı Huhuki Danışmanlık Dairesi (Trampolinhuset) tarafından sosyal medyada yayımlandı. Trampolinhuset, İnsan haklarına aykırı bir durum sözkonusu olduğu için yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.

Öte yandan Danimarka Suriyelilere uyguladığı "kişisel eşyalarına el koyma" yasasını Ukraynalılara uygulamayacak olması da büyük tepki çekmişti.

Ülkenin devlet televizyonu DR, 2015'te sığınan Suriyeli sığınmacıların yollarda yüzlerine tükürüldüğü ve sözlü saldırıya uğradıkları ve 2016'dan sonra kişisel eşyalarına el konulduğuna dikkat çekerken, Ukraynalı sığınmacılar için özel kanunlar çıkarıldığını hatırlatılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2022, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6