Danimarka'da İranlı 3 kişi Suudilere ajanlıktan suçlu bulundu

Danimarka mahkemesi, İran'daki ayrılıkçı grup Ahvaz'ın Kurtuluşu için Arap Mücadelesi Hareketi (ASMLA) üyesi üç kişiyi, 'İran'da terörü teşvik etmek ve ismi verilmeyen bir Suudi istihbarat görevlisi için bilgi toplamaktan' suçlu buldu.

Danimarka'da İranlı 3 kişi Suudilere ajanlıktan suçlu bulundu

Danimarka'nın güneyinde yer alan Roskilde'deki mahkeme hareket üyelerinin Danimarka'nın yurt içi ve yurtdışındaki bireyleri ve kurumlarının yanı sıra İran askeri işleri hakkında bilgi topladıklarını ve bu bilgileri Suudi istihbarat servisine ilettiklerini tespit etti.

Zanlılar, Danimarka istihbaratının Kasım 2018'de açtığı soruşturma kapsamında Şubat 2020'de başkent Kopenhag'ın 60 kilometre güneybatısındaki Ringsted kentinde yakalandı. Zanlıların mahkeme süreci yabancı güçlerle ilişkileri kapsadığından ve başka kişilerin güvenliğini tehlikeye soktuğundan genellikle kapalı kapılar arkasında sürdü.

Mahkeme suçsuz olduklarını ileri süren zanlılar için 12 yıla kadar hapis cezası istedi. Cezanın mart ayında açıklanması bekleniyor.
Ahvaz saldırısıyla bağlantısı var mı?
Londra merkezli ASMLA hareketinin üyeleri olduğu belirtilen üç zanlının Hollanda'da tutuklanan 40 yaşlarındaki bir adamla bağlantılı olduğu belirtiliyor. Hollanda polisi hareketin silahlı kanadının İran'da özellikle İran Devrim Muhafızları'na ve ayrıca petrol ve doğal az sahalarına yönelik saldırılar düzenlediğini bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6