banner180

Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden hastanın iki farklı varyanta yakalandığı ortaya çıktı

Belçika'da Covid-19'a yakalanarak hayatını kaybeden 90 yaşındaki bir kadının hem alfa hem de beta varyantlarına yakalandığı ortaya çıktı.

Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden hastanın iki farklı varyanta yakalandığı ortaya çıktı

Aşı olmadığı belirlenen kadının sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından Aalst şehrindeki bir hastaneye kaldırıldığı ve giriş işlemleri sırasında Covid-19 testi yapıldığı belirtildi.

Oksijen yetmezliği yaşamayan yaşlı kadın, durumunun hızla kötüleşmesi nedeniyle 5 gün sonra hayatını kaybetti.

O dönemde koronavirüsün her iki varyantına da Belçika'da rastlandığını belirten Biyolojist Anne Vankeerberghen, yaşlı kadın üzerinde yaptıkları araştırmalarda hastanın "iki kişiden farklı varyantları" kaptığını saptadıklarını ifade etti.

Araştırmacı, 90 yaşındaki kadının hastalığa nasıl yakalandığını ve durumundaki hızlı kötüleşmede iki varyantın rollerini de bilmediklerini ifade etti.

İki varyantın bulaştığı başka bir vaka ile şu ana kadar karşılaşılmadığını de söyleyen araştırmacı, bununla birlikte düşük PCR test sayısı nedeniyle bu tür vakaların gözden kaçmış olabileceğini söyledi.

Brezilya'da geçen ocakta iki farklı suşa yakalanan bir vaka tespit edilmiş fakat üzerinde yapılan bir araştırma herhangi bir uluslararası bilim dergisinde yayınlanmamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6