Covid-19'a karşı sıtma ilacı öneren Profesör hakkında suç duyurusu

Sıtma ilacı hidrosiklorokinin Covid-19'u yenmede etkili olduğunu iddia eden Fransız Profesör Didier Raoult hakkında yüzlerce doktor etik kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle şikayette bulundu. Patoloji alanında çalışan prastisyen uzmanlar Bouches-du-Rhône Tabipler Odası Denetleme Kurulu'na başvurarak şikayet dilekçelerini sundu.

Covid-19'a karşı sıtma ilacı öneren Profesör hakkında suç duyurusu

Kurul'da görüşülecek suç duyurusunun karara bağlanması aylar hatta yıllar alabilir. Çıkacak karar ise sadece bir uyarı olabileceği gibi Raoult'ün mesleğinden ihraç edilmesine kadar gidebilir.

Şikayet nedeni hidrosiklorokin ilacı

Şikayette bulunan doktorlar Didier Raoult'ü hiçbir somut kanıt olmamasına rağmen Covid-19 hastalarının tedavisinde sıtma ilacı hidrosiklorokinin kullanılmasını önermekle suçluyor. Bu sebeple de başarısı kanıtlanmamış bir çözümün reklamının yapılmasının tıbbi etik kurallarına aykırı olduğu belirtiliyor.

Profesöre yöneltilen diğer bir eleştiri de Raoult'ün klinik testleri kurallarını gerektiği şekilde uygulamamış olması.

Fransa, Covid-19'a karşı tedavide sıtma ilacı hidrosiklorokin ve türevlerinin kullanılmasına izin veren hükümet kararını mayıs sonunda kaldırmıştı.

Fransız hükümetinin geri adım atmasında Amerika Birleşik Devletleri'nin önde gelen tıp dergilerinden Lancet'te yayımlanan bir araştırma yatıyor. Çalışmada bu ilacın ve türevlerinin hastalara iyi gelmediği hatta kendilerini kalp rahatsızlıkları gibi başka risklerle karşı karşıya bıraktığının altı çizilmişti.

Araştırmanın yayımlanmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü de ilacın tedavilerde kullanılmaması çağrısında bulunmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6