Çin'den Rusya'nın Ukrayna işgalini destekler türden açıklama

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmasıyla gerilim hızla tırmanırken, Rusya’nın yakın müttefiki Çin’den açıklama geldi.

Çin'den Rusya'nın Ukrayna işgalini destekler türden açıklama

Çin, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun “işgal anlamına gelmediğini” belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Çunying, günlük basın toplantısında, “Rus işgali” ifadesini kullanan gazetecilere sert çıktı. “İşgal ifadesini kullanarak Batı medyasının yöntemini kullanıyorsunuz” diyen Çinli yetkili, “Son durumu yakından takip ediyoruz. Tüm taraflara, durumun kontrolden çıkmasını önlemek için sağduyu çağrısı yapıyoruz” diye konuştu.

Hua, Ukrayna'daki Çin vatandaşlarına evden çıkmama ve Çin bayrağı gibi ülkeye ait semboller taşımama çağrısı yaptı. Sözcü, “ABD'nin Ukrayna’ya yaptığı gibi askeri tesis ve teçhizat sağlamayacağız. Güçlü bir ülke olarak Rusya’nın bu konuda Çin’e veya diğer ülkelere ihtiyacı olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri, daha önce “ABD, sürekli Ukrayna'ya silah satarak ve savaş çığırtkanlığı yaparak gerilimi artırıyor” diyerek krizden ABD'yi sorumlu tutmuştu.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da, Ukrayna'daki savaşın NATO'nun provokasyonlarının bir sonucu olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6