banner114

Christchurch cami saldırısında yaralanan Türk, saldırganla yüzleşti

Yeni Zelanda’nın Christchurch ketinde geçtiğimiz yıl 2 camiyi basarak katliam yapan ve 51 kişinin ölümüne neden olan Avustralyalı terörist Brenton Tarrant’ın 4 gün sürecek karar yargılanmasına bu sabah Christchurch Yüksek Mahkemesi’nde başlandı.

Katliamın tanıkları mahkemede yaşananları anlattı. Tarrant tarafından 9 kez vurulan Türk göçmen Temel Ataçocuğu, makhemede saldırgan Tarrant’ın karşısına çıktı.

15 Mart’ta Tarrant Al Noor Camii’nde saldırı düzenlediğinde orada bulunan Ataçocuğu, silahlı saldırgan ile yüz yüze geldiği anları anlattı.

Ataçocuğu, mahkemede “Saldırganla birbirimizin gözlerine baktık, silahını doğrulttuğu anı gördüm. Bana 9 kez ateş etti. Hayatım boyunca o anın izlerini taşıyacağım ve kalıcı sakatlığım ile yaşamak zorundayım ama tüm bu zorlukların üstesinden gelmekte kararlıyım. Ben güçlü, inatçı bir Türk'üm." dedi.

Ülke tarihinde görülmemiş bir ceza verilebilir

Bugün başlayan ve dört gün devam edecek olan duruşma sonrası Tarrant'ın hakkındaki ceza açıklanacak.

Yeni Zelanda yasalarına göre cinayet suçu ömür boyu hapis ile cezalandırılmak zorunda ancak yargıcın bu cezayı 'Salıverilme olasılığı olmadan ömür boyu hapis cezası'na çevirmesi bekleniyor. Bu olasılığı ortadan kaldıran türde müebbet cezası ülke tarihinde daha önce kullanılmadı.

Yaşanan bu terör saldırısı küresel çapta tepkiye neden olmuş ve Yeni Zelanda'da da yas ilan edilmişti.

Kaynak: euronews Türkçe

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6