banner198

Bulgar polisi rüşvet alırken kameraya yakalandı...

Yıllardır Avrupa’dan Türkiye’ye giden sürücülerden rüşvet alan Bulgar polisine göz yuman ülke, sonunda kış uykusundan uyandı. Bir polisin rüşvet görüntüleri sonrası denetleme kararı alındı.

 Her yıl milyonlarca kişi yaz tatilini geçirmek için Avrupa’dan karayolu ile Türkiye’ye gidiyor. Güzergah üzerinde bulunan Bulgaristan, rüşvet, hırsızlık, gasp gibi olaylarla sürücülerin adeta kabusu. Trafik polisleri her fırsatta „Hızlı gittin“ bahanesi ile sürücüleri durdurarak rüşvet almaları ile ünlü. Türkiye’ye giden sürücülerin sürekli şikayet ettiǧi, Türk makamların defalarca dile getirdiǧi sorun, yıllarca görmezden gelindi. Ancak kısa süre önce internette ortaya çıkan bir görüntü bardaǧı taşıran son nokta oldu.

İnterntte izlenebilen görüntüde bir Bulgar polisi, durdurduǧu araç sahibinden rüşvet alırken görülüyor. Tıpkı yıllarca Türk sürücülerden alındıǧı gibi! Bu görüntüler Bulgar kamuoyunda büyük tepkilere neden olurken politikacılar üzerinde de büyük bir baskı oluşmasını saǧladı. Bulgar hükümeti „Rüşvet alan polis“ eleştirileri üzerine harekete geçmek zorunda kaldı.

Bu nedenle Bulgar polisinin yaptıǧı kontrollerin bundan böyle kamera kaydı ile denetlenmesi kararı alındı.

Önümüzdeki aylarda 450 polis aracının kamera ve mikrofon ile donatılacaǧı belirtildi.

„The Sofia Globe“un haberine göre bundan böyle polis kontrollerini iki polis aracı aynı anda gerçekleştirecek. Bunun nedeni şu: Bir polis sürücüyü kontrol ederken, diǧer araçtaki kamera herşeyi kaydedecek, içindeki polis ise olaya şahit olacak. Yani Bulgar polisi rüşvet almasın diye birbirini denetleyecek.

Yeni uygulama ile Bulgaristan’daki rüşvet sorununun bitip bitmeyeceǧi merak konusu. Kasım ayında Türkiye-Bulgaristan sınırında yapılan operasyonda rüşvet almakla suçlanan 40 Bulgar memur gözaltına alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2015, 12:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
teoman
teoman - 9 yıl Önce

otobant kartlarini bile aliyorlar sinirda, ulkeye girenlere satiyorlar geri

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6