banner180

Bu ülke binlerce kişiye vatandaşlık veriyor

Dünyada 65 ülke arasında yapılan araştırmaya göre, İngilizce konuşulan ülkeler içinde en iyi eğitimin verildiği Kanada’ya Türkiye’den göç oranı arttı.

Bu ülke binlerce kişiye vatandaşlık veriyor

Dünyada 65 ülke arasında yapılan araştırmaya göre, İngilizce konuşulan ülkeler içinde en iyi eğitimin verildiği Kanada’ya Türkiye’den göç oranı arttı. 1998-2013 tarihleri arasında 6 milyona yakın göçmenlik başvurusuna onay veren Kanada, bu tarihler arasında Türkiye’den de 18 binin üzerinde toplam başvuruyu kabul etti.

 
Dünyanın refah ve eğitim düzeyi en yüksek olan ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Kanada’ya göçmenlik artıyor. Türkiye’den de göç başvurularının arttığı Kanada, ülkeye gelen göçmenlere diğer ülkelere oranla pek çok avantaj sunuyor.
 
Yeni Bir Hayat Yurtdışı Yaşam, sağlık ve Eğitim Merkezi Genel Müdürü Şevki Akaydın, "Diğer ülkelere farkla göçmenlik başvurusu kabul edilen herkes Kanada’ya adım attığı andan itibaren ömür boyu yaşama hakkına sahip oluyor. Diğer tüm ülkeler önce geçici oturum vermekte, belirli bir süre o ülkelerde yaşadıktan sonra size daimi oturum hakkı sunmaktadır. İngiltere’de bu süre en az 4 yıl, Amerika’da 5 yıldır. Kanada’da 3 yıl yaşadıktan sonra ise elde edilen Kanada vatandaşlığı hakkı ile birlikte Kanada pasaportu sahibi olunuyor. Böylece seçimlere katılma, hatta milletvekili adayı olma şansı bile edinilebiliyor. Kanada vatandaşlığı dünya genelinde en hızlı alınan vatandaşlıklardan birisidir. 2014 yılında 290 bin kişi Kanada vatandaşı olmaya hak kazanmıştır.
 
Bir diğer önemli avantaj ise ekonomik yarardır. Kanada’ya ilk yerleşen bir kişi yıllık ortalama 45 bin 50 bin dolar civarında bir gelir elde edecektir. İş tecrübesi ve mesleğine göre bu rakam daha da yukarı çıkabilir. Birkaç yıl içinde bankalardan kredi çekerek kendi evini alabilmekte, Kanada’nın yüksek refah düzeyinden yararlanabilmektedir. Kanada’ya göçmen olarak giden kişiler ülkeye giriş yaptıkları ilk günden itibaren tüm sosyal imkanlar, sağlık ve eğitim gibi hizmetlerden Kanada vatandaşları ile eşit olarak yararlanırlar. Göçmen olarak giden kişiler anne ve babalarını da Kanada’ya alabilirler.”
 
"KANADA SANDIĞINIZDAN DAHA YAKIN"
 
Akaydın, Kanada’ya göçün artma nedenleri konusunda şunları söyledi:Kişi başına 48 bin USD’nin üzerinde ortalama gelire sahiptir. Ortalama bir Kanadalı ailenin mal varlığı 363 bin dolardır".
 
Kanada’nın 2015 yılında tüm dünyadan 285 bin kişiye göçmenlik hakkı vermeyi planladığını belirten Şevki Akaydın, “Bu rakamın 186 bini ekonomik göçmenlik programlarına ayrılmıştır. Kalan rakam ise aile birleşimi, insan hakları gibi farklı alanlardaki göçmenlik başvuruları içindir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6