banner114

BMW’de ustabaşı Türkçe konuşmayı yasakladı

ALMAN otomobil devi BMW’nin Münih kenti yakılarındaki Garching Fabrikası’nda bir vardiyada ustabaşı, Türk işçilerin kendi aralarında Türkçe konuşmalarını yasakladı.

BMW’de ustabaşı Türkçe konuşmayı yasakladı

Bild gazetesinin haberine göre ustabaşı, 100 kişinin çalıştığı bölümde 20 Türk işçinin yerini değiştirerek aynı vardiyaya aldı ve Türkçe yasağı getirdi. Türk işçilere yine Türkçe bildirilen yasak, sadece çalışma sırasında değil, aynı zamanda fabrikada kantin ve mola salonunda da geçerli sayıldı.
50 farklı milletten 7 bin kişinin çalıştığı fabrikada Türkçe konuşmaya getirilen yasak, çalışanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Yasağın ayrımcılık olduğunu belirten Türk işçiler, iş yeri temsilciliğine şikâyette bulundu. Sendika da böyle bir uygulamanın kanunsuz olduğunu açıkladı.


BMW’de ustabaşı Türkçe konuşmayı yasakladı

SÖZCÜ: BÖYLE BİR MECBURİYET YOK
Şirketin sözcüsü Jochen Frey ise yasak olayını doğruladı ve olayın insan kaynakları tarafından incelendiğini belirtti. Frey, “Şirket, çalışanlarına hangi dilde konuşacakları konusunda bir mecburiyet getirmiyor. İş talimatları herkes için anlaşılır olması nedeniyle Almanca yapılması gerekiyor” dedi.
Türkçe yasağın sebebi ise anlaşılamadı. Bild gazetesi, mola esnasında Türk işçilerin diğer iş yeri arkadaşlarıyla Türkçe konuşarak atıştıklarını yazdı.

Hurriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6