banner114

Biden: Covid-19'dan vefat sayısı 2. Dünya Savaşı'ndaki kayıpları geçti

banner54

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni Başkanı Joe Biden, koronavirüsün bir yılda ABD'nin 2. Dünya Savaşı’ndaki kayıplarından daha çok ölüme neden olduğunu belirterek, salgının en zorlu döneminin yaklaştığı konusunda uyardı.

Biden: Covid-19'dan vefat sayısı 2. Dünya Savaşı'ndaki kayıpları geçti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) konuyla ilgili açıklamada, Covid-19 vakalarının dünya çapında 96 milyonu geçtiğini, ilk olarak İngiltere'de tespit edilen yeni varyantın ise hali hazırda 60'tan fazla ülkeye yayılmış olduğunu söyledi.

ABD de 400 bini geçen vefat sayısıyla Covid-19 salgınında en ağır bilanço ödeyen ülkelerin başında geliyor.

'Salgının en zorlu ve en ölümcül dönemine giriyoruz'

Seçim kampanyası sırasında selefi Donald Trump'ın pandemi politikasını eleştiren Biden da yemin töreni sonrası yaptığı açıklamada, salgına karşı mücadelenin en büyük önceliklerinden biri olacağını dile getirdi.

ABD'nin yeni Başkanı, "Bu karanlık kış boyunca direnmek için tüm gücümüze ihtiyacımız var. Virüsün en zorlu ve en ölümcül dönemine giriyoruz" dedi.

Geçtiğimiz gün Johns Hopkins Üniversitesi Covid-19'a bağlı 405 bin 400 vefat sayısının İkinci Dünya Savaşı'ndaki çatışma ve çatışma dışı toplam can kaybını geçtiğini duyurmuştu.

Hedef 100 günde 100 milyon Amerikalıyı aşılamak

Biden yönetiminin hedefleri arasında da ilk olarak Trump başkanlığının son haftalarında 'sekteye uğrayan' aşı kampanyasını yeniden canlandırmak ve 100 günde 100 milyon Amerikalıyı aşılamak yer alıyor.


euronews

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6