BAE, Müslüman ülkelerin Fransa protestolarıyla ilgili Macron’u savundu

Dünyanın dört bir yanında İslam ve Hazreti Muhammed’i tasvir eden açıklamaları yüzünden Fransa‘ya yönelik boykot çağrıları artarken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Macron’u savundu.

BAE, Müslüman ülkelerin Fransa protestolarıyla ilgili Macron’u savundu

BAE Dışişleri Bakanı Anwar Gargash, Müslüman ülkelerin sert tepkisini çeken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, “O, Batı’daki Müslümanların gettolaşmasını istemiyor.” diyerek destek verirken protestolarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

Alman basınına konuşan Anwar Gargash, suçlamaların tersine Macron’un Müslümanları dışlamaya çalışmadığını ve sözlerinin çarpıtıldığını belirterek, “Macron’un ne söylediğini iyi dinlemek gerekiyor. O Müslümanların Batı’da gettolaşmasını istemiyor ve bu konuda haklı.” dedi.

Macron'a destek, Erdoğan'a eleştiri

Müslümanların uyumlu olması gerektiğini savunan Gargash, Fransız devletinin radikalleşmeyle mücadele hakkının olduğunu söyledi.

Bu tartışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi çıkar amaçlı kullandığını iddia eden BAE Dışişleri Bakanı, “Erdoğan ne zaman bir boşluk veya zayıflık görse, bunu etkisini artırmak için kullanıyor. Ancak kırmızı çizgi gösterildiğinde müzakereye hazır oluyor.” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6