‘Azerbaycan ordusu Murovdağ’daki Murov Tepesi’ni kurtardı’

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ordu birliklerinin çatışma bölgesindeki Murovdağ’da Murov Tepesi’ni kurtardıklarını, böylelikle Ermenistan’ı işgal altındaki bölgeyle birleştiren Vardeniz-Ağdere otoyolunun kontrol altına alındığını duyurdu.

‘Azerbaycan ordusu Murovdağ’daki Murov Tepesi’ni kurtardı’

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun gerçekleştirdiği operasyon sonucu Murovdağ’daki Murov Tepesi’nin kurtarıldığı, böylelikle Ermenistan’ı işgal altındaki bölgeyle birleştiren Vardeniz-Ağdere otoyolunun kontrol altına alındığı belirtildi.

Bu hamle Ermenistan'dan işgal altındaki Kelbecer ve Ağdere'ye askeri yük taşınmasını önlemeye olanak sağlıyor.

Yıllardır çözüm bekleyen bölgede gerilim yeniden tırmanmıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun bu sabah cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı ve sivil kayıpların olduğu bildirilmişti.

Ermenistan, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a ait 2 helikopter ile 3 İHA'yı vurduklarını, Azeri ordusunun can kayıplarının olduğunu açıklarken Azerbaycan Savunma Bakanlığı da, Ermenistan'ın saldırılarına karşılık verildiğini, 12 Ermeni uçaksavar sisteminin imha edildiğini duyurmuştu.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6