Avrupa turundan gurbetçilere müjde üstüne müjde

Dortmund'da gurbetçi vatandaşlarla bir araya Başbakan Davutoğlu müjde üstüne müjde verdi.

Avrupa turundan gurbetçilere müjde üstüne müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Dortmund'da düzenlenen mitingde gurbetçi vatandaşlara hitap etti. Davutoğlu, gurbetçi vatandaşlara bir çok müjdeyi bir arada verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"KİMSE BİZİM ÇOCUKLARIMIZA ONU OKUTAMAZ"
"Buradan Almanya parlamentosuna bir kez daha sesleniyorum. Sözde Soykırım iddialarıyla bize kimse tarih dersi vermeye kalkmasın. Siz üçüncü taraflar varsa gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz. Biz üçüncü taraflarla hiç bir şey tartışmayız.  Kimse bizim çocuklarımıza bizim tarihimize hakaret eden bir müfredat okutamaz. "

HER EVE BAYRAK, KUR'AN-I KERİM VE SÖZLÜK
"Avrupa'daki bütün vatandaşlarımız için bir kampanya başlatıyoruz, Her eve bir Al bayrak, bir Kur'an-ı Kerim, ve bir Türkçe sözlük göndereceğiz."

DAVUTOĞLU'NDAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

-Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için dövizli askerlik bedelini ya da harcını 6 bin Euro’dan bin Euro’ya indiriyoruz. Ta ki kimse bu korkuyla vatandaşlık konusunda bir korkuya düşmesin.

-Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için 217 Euro olan pasaport harçlarını 100 Euro’ya indiriyoruz. Çünkü biliyoruz ki siz bunu gururla taşıyacaksınız.

-Yurtdışından getirilen araçların Türkiye'de kalış süresini 2 yıla çıkarıyoruz.

-Özellikle boşanma, miras meselelerinde söz konusu olan tanıma ve tenfiz davalarını hızlandırarak kolaylaştırıyoruz. Yani Almanya'da alınan bir hukuki kararın Türkiye'de tanınması, orada alınan kararın burada tanınması için talimatları verdim. Artık iki hukuki işlem olmayacak. İnşallah hukuki işlemleriniz en kolay yoldan yapılacak.

-Günlük bir sorun ama çok gündeme getirilmişti, yurtdışından getirilen telefonların Türkiye'de kayıt edilmeden kullanma süresini iki katına çıkaracağız.

-Yurtdışındaki vatandaşlarımızın 3 kişilik bir aile ile yaptıkları yolculularda THY’den yüzde 20 indirim talep edeceğiz.

-Yurtdışındaki vatandaşlarımıza, Almanya'da olup da okuyan gençlere, akademik destek ve burs sağlıyoruz. Bu çerçevede, lisans bursu olarak 500 Euro, yüksek lisans bursu olarak 700 Euro, doktora bursu olarak bin Euro’luk burs desteği veriyoruz.

-Başlattığımız Gençlik Köprüsü Projesi’nin kapsamı artıracağız.

Hanım kardeşlerimize sesleniyorum.Doğum yapan her annenin ilk çocuğuna 300 TL, ikinci çocuğa 400, üçüncü çocuğa 600 TL hediye verecek. Ayrıca çeyiz hesabına devlet yüzde 20 katkı sağlayacaktır.

-7 Haziran'dan sonra inşallah ilk girişimlerimizden biri, size seçilme hakkını da getirmek. Türkiye'de 85 seçim bölgesi var. İnşallah 86'ncısını da yurt dışı için kurarız ve sizlere de kendi temsilcilerinizi seçme hakkını vereceğiz.

Haber7

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2015, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6