banner180

Avrupa'nın o ülkesine sığınan mültecilerin yüzde 60'ı kayıp

İsviçre Göç Devlet Sekreteri Mario Gattiker, ülkeye sığınma talebinde bulunan kişilerin yüzde 50, yüzde 60'ının, yaz döneminde ortadan kaybolduğunu açıkladı.

Avrupa'nın o ülkesine sığınan mültecilerin yüzde 60'ı kayıp

Gattiker, İsviçre basınına yaptığı açıklamada, sığınmacıların genellikle haziran ve temmuz arasında yaptıkları resmi başvurudan hemen önce vaya sonra gerekli incelemeden kaçmak için izlerini kaybettirdiklerini söyledi. Akdeniz güzergahını geçen sığınmacıların, özellikle Avrupa'nın göç politikasını değiştirdikten sonra kuzeyden yollarına devam ettiğine dikkati çeken Gattiker, "Sığınmacılar için bazı hedef ülkeler, orada yürütülen politikalara bağlı olarak daha ayrıcalıklı." dedi.

ACİL DURUMUN ÇOK ÖTESİNDEYİZ

İsviçre'nin istikrarlı bir şekilde yasaları uygulamasından dolayı sığınmacıların geldikleri ülkelere iade edileceklerini bildiklerini savunan Gattiker, ülkesindeki sığınmacıların kayıplara karışmasını da buna bağladı. Başvuru sahiplerinin yüzde 40'a yakınının resmi olarak sığınma başvurusu yapmadan hemen önce, yüzde 20'lik kısmının da başvuruyu yaptıktan sonraki ilk günlerde kaybolduğunu anlatan Gattiker, "Biz gerçekten acil durumun çok ötesindeyiz." ifadesini kullandı. Gattiker, Almanya'ya kaçan sığınmacıların ise bu ülkedeki resmi makamların karar aşamasının uzun sürmesi ve iş bulma şansının daha yüksek olması gibi nedenlerden dolayı daha iyimser olduklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2016, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6