Avrupa ile Vizeler Haziran'da kalkıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Juncker ortak açıklama yaptı.

Avrupa ile Vizeler Haziran'da kalkıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB-Türkiye zirvesi sonrası ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:


"TARİHİ BİR GÜN"

"Bugün iki sebepten dolayı tarihi bir gün. İlk olarak bugün Türkiye'de Şehitler Günü. Bugün tarihi bir gün, çünkü Türkiye ve AB arasında bir anlaşmaya vardık. Çok önemli bir anlaşmaya vardık. Bugün AB ve Türkiye'nin aynı geleceğe sahip olduğunu gördük. Suriye'deki mülteci krizinin çözümünde işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu gördük."

YASAL GÖÇMENLERE CESARET VERECEK

"Türkiye ile AB arasında daha stratejik bir ilişki olmalı. Yapılan anlaşma yasal göçmenler için cesaret verecektir.  Adil olarak yükün paylaşılması konusunda hem fikir olduk.  3 milyar avro önümüzdeki hafta kullanılmaya başlanacak. Hem Türkiye hem de Suriye'de ihtiyaç sahiplerine yardımcı olacağız."

VİZELER HAZİRAN'DA KALDIRILACAK

"Vize serbestisi, geri kabul anlaşmasının bir uzantısıdır. Haziran'da vizelerin kaldırılmasını bekliyoruz. Vize serbestisi için kalan 35 koşul Mayıs sonunda bitecek. 33. fasıl kesinlikle açılacak. Blok edilen fasılların açılması ize hızlandırılacak. AB de bu konuda üzerine düşeni yapmalı."

DERS ALMAK İSTEYEN BİZDEN FAYDALANABİLİR

"Türkiye'nin göçmenlere karşı tavrına dair olumsuz bir yanıt almadık. Bu benim için gurur verici bir şey.  Dünya bunu takdir ediyor. Yüzde 10 işsizlik olan bir ülkede halkımız kamplara karşı çıkmadı. Suriyeli olmayanlar için geri kabul merkezleri oluşturulmalı. Göçmenlere bir maceracı gibi davranmamalıyız. Ders almak isteyen bizden faydalanabilir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçeğin bir yüzünü açıkladı. Bazı Avrupalılar göçmenlere para atıyorlardı, 'Müslümanların Avrupa'da yer yok' diyen siyasetçiler var, bazı gazeteciler tekme atıyorlar kaçan göçmenlere. Avrupa gerçeğinin öbür yüzünü her zaman eleştireceğiz. 

TUSK: ANLAŞMAYA VARDIK

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'un açıklaması şöyle:

"Çok dengeli bir anlaşmaya vardık. Krizin çözümü için Balkan ülkelerine de görev düşüyor. 33 nolu faslın açılması için anlaşmaya vardık.Tüm düzensiz göçmenlerin 20 Mart itibariyle Türkiye'ye dönmesine karar verdik. Geri kabuller birebir prensibiyle yapılacak."
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6