banner198

Avrupa hayali art arda faciayla sonuçlandı

Akdeniz'de mültecileri taşıyan bir teknenin daha battığı bildirildi. Kazada 40 kişinin boğulduğu sanılıyor. Başka bir teknede de bir grup mültecinin 12 Hristiyan mülteciyi tekneden attığı iddia edildi.

Avrupa hayali art arda faciayla sonuçlandı

İtalyan medyası, Afrika'dan İtalya'ya onlarca kaçak göçmen taşıyan bir şişme botun daha battığını duyurdu. Kazada 40'dan fazla mültecinin boğularak hayatını kaybettiği sanılıyor. Haberlerde, bottaki dört kişinin ise kurtarıldığı belirtildi.

Akdeniz'de pazar günü meydana gelen başka bir kazada da 400 kadar mültecinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Ancak İtalyan ekipleri şimdiye kadar 9 kişinin cesedine ulaşabildi.

Kurtarma operasyonları sona erdi

Tartışmaların ardından 'Mare Nostrum' adlı kurtarma projesi hayata geçirilmişti. İtalyan donanmasının operasyonlarıyla bir yıl içinde 100 bin kişiyi kurtardığı belirtiliyor. Ancak proje maliyetinin yüksek olması nedeniyle 2014'ün sonunda sona erdi.

Avrupa Birliği de bir süre önce İtalya'nın sınırlarının korunmasını hedefleyen 'Triton' adlı yeni bir misyonu hayata geçirdi. Misyonun hayata geçirilmesinin ardından Akdeniz'de ölen mültecilerin sayısının arttığı belirtiliyor.

Teknede kavga

Akdeniz'de başka bir mülteci teknesinde de mülteciler arasında çatışma çıktığı ve Müslüman mültecilerin 12 Hristiyan mülteciyi tekneden attığı iddia edildi. Olayın polise intikal etmesi üzerine 15 şüphelinin gözaltına alındığı açıklandı.

Görgü tanıkları, olayın dini nefret nedeniyle çıktığını ve şüphelilerin Hristiyanlara öfke duyduğunu anlattı. Tekneden atılan mültecilerin Nijeryalı ve Ganalı olduğu belirtildi.

Kaynak: DW

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2015, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6