Aşırı sıcaklar kalıcı olabilir

Avrupa bu yıl aşırı sıcaklar nedeniyle kuraklığı çok yakından hissetti. Özellikle Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde ticari taşımacılıkta önemli bir rol oynayan Ren Nehri’ndeki su seviyesi kritik seviyeye ulaştı. Yük gemilerinin seyahat edebilmesi için gerekli en az seviyedeki su yüksekliği sınırına ulaşılmış durumda. 2018’de de benzer şekilde görülen aşırı sıcakların kalıcı olacağı tahmin ediliyor.

Aşırı sıcaklar kalıcı olabilir

POTSDAM Enstitüsü’nden iklim araştırmacısı Peter Hoffmann, bu yüzyıl içinde 30 dereceyi geçen aşırı sıcak gün sayısının artacağını belirtti. Şu anda bile yıl içindeki aşırı sıcak gün sayısı ortalamasının geçen yüzyıla göre arttığını kaydeden Hoffmann, artış eğiliminin gelecek yıllarda da devam edeceğini ifade etti. Hoffmann, “Bugün 20’den fazla aşırı sıcak günün yaşandığı ekstrem yıllar, büyük önlemler almazsak yüzyılın sonuna kadar ortalama yazlar haline gelecek” dedi.

SICAK HAVA DALGALARI BÜYÜK SORUN

Federal Ulaştırma Bakanlığı ve Alman Meteoroloji Servisi tarafından yapılan hesaplamalara göre, en kötü senaryoda sıcak günlerin sayısı, yani 30 derece ve üzeri olan günlerin sayısı, yüzyılın sonuna kadar yılda 9.4 ile 23 gün arasında artabilir. Meteoroloji verilerine göre, 1971-2000 yılları arasında ulusal ortalama aşırı sıcak gün sayısı 4.6 olarak kayıtlara geçmisti. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nden iklim araştırmacısı Andreas Fink’e göre yaklaşan sıcak hava dalgaları en büyük sorunu oluşturuyor. Hava akımlarındaki değişiklikler ısının daha uzun süre dayanmasını sağlayabileceğini kaydeden Fink, “Akdeniz’de olduğu gibi birkaç gün boyunca 40 derece bizim olağan koşullarımız için çok fazla” diye konuştu. İklim araştırmacısı, siyasetçilerin acilen karar verip küresel ısınmayı yavaşlatmak için adımları atması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2022, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6