banner198

Aşırı sıcaklar Avrupa'da dağ tırmanışlarını tehlikeli hale getirdi

Fransa bu yılın üçüncü sıcak hava dalgasına girerken, amatör dağcılar Alpler'in ve Batı Avrupa'nın en yüksek zirvesi olan Mont Blanc'a tırmanış yapmamaları konusunda uyarıldı.

Aşırı sıcaklar Avrupa'da dağ tırmanışlarını tehlikeli hale getirdi

Uzmanlar sıcak havanın kaya düşmelerinin daha sık yaşanmasına neden olduğunu belirtirken rehberli tırmanış sayısında da sınırlamaya gidildi.

Aşırı iklim koşulları nedeniyle yaşanan kuraklıkla bağlantılı olarak kaya düşüşlerinin sıklıkla tekrarlandığını belirten uzmanlar, yüksek sıcaklıkların zaten tehlikeli olan tırmanış yolunu daha dar ve istikrarsız hale getirdiği uyarısı yaptı. 

4 bin 800 metrelik zirveye giden yedi yol da açık, ancak uyarılar özellikle amatör tırmanışçıların güvenliği açısından önem taşıyor. Uyarılar karşısında birçok seyahat şirketi tırmanış turlarını iptal etti. 

"Sürekli kayalar düşüyor"

Bölgeye giden turistler de koşulların tehlikeli olduğuna işaret ediyor. Pazar günü Aiguille zirvesinin eteklerinde turlayan İskoç turist Evan Warden koşulların "çok kötü" olduğunu belirtti. Warden "Yürüdüğümüz her yerde sürekli kayalar düşüyordu ve sürekli yarıklar oluşuyordu" sözleriyle gördüklerini aktardı.

Temmuz ayında İtalya'daki Dolomit sıradağlarında Marmolada buzulunda 200 metre uzunluğunda bir yarık oluşmuştu.

İki hafta önce de İtalya'da dev bir buzul kütlesinden bir parça kopması sonucu yaşanan çığ felaketinde 11 kişi yaşamını yitirmişti. Uzmanlar yaşananlar konusunda yüksek sıcaklıkları sebep olarak gösteriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6