AP’de tanıtıldı: İslamofobiye karşı atılacak 10 adım

Fransa, Almanya, Belçika, Çekya, Macaristan, Portekiz, Yunanistan ve İngiltere’den uzmanların oluşturduğu İslamofobiyle Mücadele Takımı’nın (CIK) hazırladığı ‘İslamofobiyle mücadelede karşı söylem geliştirme’ projesi, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) tanıtıldı.

AP’de tanıtıldı: İslamofobiye karşı atılacak 10 adım

AB Komisyonu tarafından fonlanan iki yıllık proje, akademi ve akademi dışı uzmanları bir araya getirdi. Tanıtımda konuşan uzmanlar, AB’nin siyaset yapıcılarına ve üye devletlere İslamofobiyle mücadelede daha aktif politika yürütmeleri ve yasal zemini güçlendirmeleri çağrısında bulundu. 
Proje ekibinin hazırladığı raporun bulgularında, İslamofobinin Müslümanların günlük yaşamını ciddi biçimde etkilediğinin altı çizilerek şöyle denildi: 
“İslamofobinin Müslümanların günlük hayatına etkisi, iş hayatından okula kadar yapılan ayrımcılık olarak kendini gösteriyor. Ayrıca, camilere ya da insanlara fiziksel saldırılar, hakaret, tehdit, ya da kamusal alanda doğrudan sözlü ve fiziksel şiddete sıkça rastlanıyor. Bazı saldırılar, eski klişelerden kaynaklanıyor. Diğerleri de yeni düşüncelerden. Saldırıların nedenleri arasında siyasetçiler tarafından oluşturulan politikalar ve Müslümanların medyada yansıtılma biçimi başta geliyor.”

HURRİYET

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6