banner114

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye’ye yaptırım öngören tasarıyı kabul etti

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde, Türkiye’ye yaptırım öngören tasarı oylandı. Oylamada 18 evet, 4 hayır oyu çıktı.

© AP Photo / Chairman of the Joint Chiefs
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye’ye yaptırım öngören tasarıyı kabul etti

ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye'ye Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımı Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerce hazırlanan yaptırım tasarısını görüştü. Yapılan oylamada, Türkiye'ye yönelik yaptırım öngören tasarı, 18 evet, 4 hayır oyuyla kabul edildi. Tasarının, Senato tarafından ne zaman oylanacağı henüz bilinmiyor. Yaptırım tasarısına 'Hayır' oyu veren senatörler: Rand Paul, Ron Johnson, Ted Cruz ve Tom Udall.

Tasarı, Türkiye'nin Rus hava savunma sistemi S-400'lerin alınmasına karşı F-35'lerin satışının yasaklanmasını, ABD'nin hasımlarıyla yaptırımlar yoluyla mücadele etme yasası olarak bilinen CATSAA yaptırımlarının uygulanması ve Türkiye'nin NATO üyeliğinin tartışılması gibi yaptırımları içeriyor.

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komiteleri de dün 2020 yılı bütçesinde anlaşmış ve Rusya'dan S-400 füze savunma sistemini satın aldığı için Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını istemişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 20:58

CORONA VIRUS HARİTASI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER