ABD'de olaylar durulmuyor: Minneapolis'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

banner54

ABD'de siyah George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından protestoların başlaldığı Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD'de olaylar durulmuyor: Minneapolis'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi

ABD'de George Floyd isimli siyah bir yurttaşın polis tarafından öldürülmesinin ardından geniş çaplı protestoların başladığı Minneapolis kentinin Belediye Başkanı Jacob Frey, kentte sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Frey tarafından çıkarılan karar doğrultusunda yasağın bugün yerel saatle 20.00'de başlayacağı, sabah 6'ya kadar süreceği belirtildi.

Belediye Başkanı Frey, yaptığı açıklamada "Tüm kolluk kuvvetleri, itfaiyeciler ve tıbbi personel ile Minneapolis, St. Paul, Minnesota Kamu Güvenliği Departmanı, Minnesota Eyalet Devriyesi veya Minnesota Ulusal Muhafızları tarafından yetkilendirilen diğer personeller sokağa çıkma yasağından muaftır" ifadelerini kullandı.

Diğer yandan yasağı ihlal edenler için 1000 dolarlık para cezası ve 9 güne kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Trump, Floyd'un ailesiyle görüştüğünü açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump ise protestolara ilişkin Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada Floyd'un ailesiyle görüştüğü bilgisini paylaşarak "Yağmacılar barışçıl protestocuları bastırmamalı" dedi.

Trump, Minneapolis'teki durumun 'anarşi ve kaosa sürüklenmesine izin veremeyeceklerini' dile getirdi.

Dolandırıcılıkla ilgili bir şikayet üzerine pazartesi günü siyah George Floyd'u gözaltına alırken dizini ensesine basarak nefessiz kalmasına ve ölümüne sebep olan polis Derek Chauvin ve beraberindeki 3 polisin işine son verilmişti.

Yoldan geçen yurttaşlar tarafından videoya alınan gözaltı sırasındaki polis şiddeti ülke genelinde büyük tepkilere neden olmuştu. 

Olaya karışan polislerin yargı önüne çıkarılması için başta Minnesota olmak üzere ABD'nin değişik yerlerinde protesto gösterileri sürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6