ABD Başkanı Biden, Rusya'nın Ukrayna eylemlerine yönelik aldığı yaptırım kararlarını açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik adımlarını 'işgalin başlangıcı' olarak nitelendirerek, Rusya’ya yönelik yaptırımların ilk bölümünü duyurdu.

ABD Başkanı Biden, Rusya'nın Ukrayna eylemlerine yönelik aldığı yaptırım kararlarını açıkladı

Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Ukrayna'da iki bölgeyi 'bağımsız devletler' olarak tanıdığını duyurduğunu anımsatarak, "Bunu basitçe ifade etmemiz gerekirse, Rusya Ukrayna'nın büyük bir parçasını onlardan kopardığını açıkladı." diye konuştu.

Putin'in dün gece de söz konusu iki bölgeye asker gönderme kararı aldığını ve askerlerin alanını genişlettiğini belirten Biden, "Benim bakış açımdan Putin, daha fazla toprağa zor kullanarak sahip olmak için gerekçeler kuruyor. Dün geceki konuşmasını dinlerseniz, daha da ileri gitmek için gerekçeler ürettiğini görebilirsiniz. Bu, Ukrayna'da Rus işgalinin başlangıcı." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın iki büyük finans kuruluşuna ve Putin'e yakın kişilere yaptırım kararı

Biden, Rusya'nın bu adımlarına karşılık Rusya'ya 2014'tekilerden daha çok yaptırım uygulayacaklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Rusya bu işgalde daha da ileri giderse biz de yaptırımlarda gideriz. Tanrı aşkına Putin'e komşularına ait topraklara sözde bağımsızlık tanıyabileceğini düşündüren ne? Bu uluslararası hukukun açık bir ihlali ve uluslararası toplumdan sert bir yanıtı hak ediyor."

Rusya'ya yönelik yaptırımların ilk bölümünü duyuran Biden, "Rusya'nın iki büyük finans kuruluşu VEB ve askeri bankalarına yaptırım uyguluyoruz. Rusya'nın dış borçlarına da geniş yaptırımlar getiriyoruz. Bu da Rus hükümetinin Batılı finans kuruluşlarından artık para kazanamayacağı anlamına geliyor. Rusya artık ne Avrupa'da ne de ABD'de piyasadan borç ticaret yapamayacak." şeklinde konuştu.

Biden, yarından itibaren Putin'e yakın kişilere ve Putin'in aile üyelerine de yaptırım getireceklerini kaydederek, "Bu kişiler, Kremlin'in politikalarının yolsuzlukla elde ettiği kazançlara ortaklar, bu nedenle bedeli de paylaşmalılar." dedi.

Biden'dan Estonya, Litvanya ve Letonya'ya askeri yardım

Rusya'nın eylemleri nedeniyle Rusya'dan Almanya'ya doğal gaz taşıyacak Kuzey Akım 2 Projesi'nin durdurulması için Almanya ile çalıştıklarını belirten Biden, "Rusya ileri gittikçe daha da ağır bedeller ödeyecek. Saldırganlığını sürdürürse, ek yaptırımların yanı sıra ABD Ukrayna'ya savunma desteğini sürdürecek." ifadesini kullandı.

Biden, Rusya'nın bugün Belarus sınırından asker çekmeyeceğini açıkladığını, bu nedenle de ABD'nin bölgedeki NATO müttefiklerini desteklemeye devam edeceğini belirterek, "Baltık bölgesindeki ortaklarımız Estonya, Letonya ve Litvanya'ya destek için Avrupa'da konuşlu daha çok asker ve ekipmanın harekete geçirilmesini onayladım. Şunu açıkça söyleyeyim bunlar tamamıyla savunma yönelik adımlar. Rusya ile çatışma niyetimiz yok." diye konuştu.

ABD'nin hala Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik büyük bir saldırıya hazırlandığına inandıklarını belirten Biden, Rusya'nın hala Ukrayna sınırında çok sayıda askeri mühimmat ve 150 binin üzerinde asker tuttuğuna işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6