AB'ye skandal Türkiye teklifi

Hollanda Parlamentosu, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası Türkiye'ye verilen Avrupa Birliği yardımlarının dondurulmasını istedi.

AB'ye skandal Türkiye teklifi

Meclis, Türkiye'nin Hollanda'daki camilere finansal desteğinin sona erdirilmesine ilişkin öneriyi de kabul etti.

 
Hollanda Parlamentosu, Salı günü yaptığı oturumda Türkiye'ye ilişkin gelişmeleri ele aldı.
 
Ana muhalefetteki Sosyalist Parti (SP) ile Hıristiyan Birliği (CU), AB'nin aday üye sıfatıyla her yıl Türkiye'ye verdiği yıllık 600 milyon euroluk yardımın durdurulması için bir önerge verdi.
 
Muhalefet partilerinin desteğini alan önergede, 15 Temmuz'daki başarısız darbe girişimi sonrası demokratik hukuk devleti ilkelerinin rafa kaldırıldığı savunuldu.
 
Bu nedenle Hollanda hükümetinin Türkiye'ye verilen yardımların durdurulması için Brüksel nezdinde girişimde bulunması istendi.
 
"TÜRKİYE'NİN CAMİLERE DESTEĞİ SONA ERDİRİLSİN"
 
Parlamento, Türk hükümetinin Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla Hollanda'daki camilere yaptığı finansal desteğin durdurulmasına ilişkin öneriyi de kabul etti.
 
Hıristiyan Demokrat Parti de (CDA), tarafından verilen önerge 67'ye karşı 75 milletvekilinin oylarıyla kabul edildi. Hükümet ortağı Liberal Sağ Parti önergeyi desteklerken, koalisyonun diğer ortağı İşçi Partisi karşı oy kullandı.
 
Başbakan Mark Rutte, " din özgürlüğü" nedeniyle Türkiye'nin finansal desteğini yasaklamanın kolay olmayacağını söyledi.
 
Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher, gelecek hafta bu konuda parlamentoya kapsamlı bilgi verecek.
 
Hollanda Parlamentosu'nda çoğunluk, hükümetten Ankara'yı "Hollanda'daki uzun kolları" nedeniyle eleştirmesini istedi. Meclis çoğunluğu, çifte vatandaşlık konusunda kısıtlamalar getirmesini de benimsedi.
 
"TÜRKİYE İLE MÜZAKERELERE SON VERİLSİN" 

Hıristiyan Birliği tarafından, muhalefet partilerinin desteğiyle verilen, "Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin derhal sona erdirilmesi" önerisi, iktidar ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) ve İşçi Partisi'nin oylarıyla reddedildi.
 
İktidar partileri, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulması konusunun, Hollanda'nın tek başına alacağı bir karar olmadığını savundu.
 
Hükümete göre, ikili anlaşmalar uyarınca Türkiye ile üyelik görüşmelerinin tek taraflı iptali söz konusu değil. Ankara, istenen kriterleri yerine getirdiği sürece görüşmeler devam edecek.

Kaynak: BBC Türkçe
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6