AB, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tehdit eden 5 kişiye varlık dondurma ve seyahat yasağı kararı aldı

Avrupa Birliği Konseyi, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit eden eylemleri aktif olarak desteklemek ve politikaları uygulamak için beş kişiye daha kısıtlayıcı önlemler aldı.

AB, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tehdit eden 5 kişiye varlık dondurma ve seyahat yasağı kararı aldı

Konsey, bir basın açıklamasıyla, kısıtlayıcı tedbirlerin uygulanacağı kişilerin Rusya Federasyonu Devlet Duması üyeleri olduğunu açıkladı. Yasadışı olarak ilhak edilen Kırım yarımadasının ve Sivastopol şehrinin temsilcileri olarak seçildiler.

Ayrıca edinilen bilgilere göre, yaptırım kararı alınan kişiler arasında Sivastopol seçim komisyonunun başkanı ve başkan yardımcısı da var.

"Avrupa Birliği, Kırım'ın ve Sivastopol şehrinin Rusya Federasyonu tarafından yasadışı olarak ilhakını tanımıyor ve Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal etmesini kınamaya devam ediyor. Ayrıca AB, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına verdiği destekte sarsılmaz bir şekilde devam ediyor" denildi.

Yeni yapılan eklemelerle, AB'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ilişkin kısıtlayıcı önlemleri artık 193 kişi ve 48 kuruluş için geçerli. Bu kişi ve kuruluşlar için geçerli olan önlemler, kendilerine fon sağlanmasının yasaklanması da dahil olmak üzere varlıkların dondurulmasını içerir.

Ayrıca, bu kişiler ayrıca seyahat yasağına tabidir, yani AB'ye giremezler veya AB'den transit geçemezler.

Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tehdit eden kişilere karşı kısıtlayıcı tedbirler ilk olarak Mart 2014'te başlatıldı ve o zamandan beri düzenli olarak genişletildi.

Ukrayna'daki mevcut krize yanıt olarak uygulanan diğer AB önlemleri arasında Rus ekonomisinin belirli sektörlerini hedef alan ekonomik yaptırımların yanı sıra Kırım ve Sivastopol'un yasadışı ilhakına misilleme olarak kısıtlayıcı önlemler yer alıyor.

Ukrayna'daki mevcut durumu dikkate alarak, bazı AB/Schengen Bölgesi ülkeleri vatandaşlarına seyahat etmemelerini tavsiye etti.

İsviçre, Ukrayna için seyahat tavsiyesi veren en son ülke oldu . Durumla ilgili endişelerini dile getiren İsviçre Federal Dışişleri Bakanlığı, ülkenin tüm vatandaşlarına kesinlikle acil olmayan nedenlerle Ukrayna'ya seyahat etmemelerinin tavsiye edildiğini söyledi.

İrlanda, artan askeri faaliyet tehdidi nedeniyle vatandaşlarına Ukrayna'ya seyahat etmemelerini de tavsiye etti. İrlanda Dışişleri Bakanlığı, şu anda Ukrayna'da bulunan tüm vatandaşları ticari yollardan ayrılmaya çağırdı.

Sonuncusu, Ukrayna'ya temel amaçlar için seyahat etmeyi planlayan herkesle sürekli temas halinde olduklarını ve herkese destek sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6