AB koronavirüsle mücadele için bağış kampanyası düzenliyor: Hedef 7.5 milyar euro

banner54

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, koronavirüsle mücadele kapsamında Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın da desteklediği bir bağış kampanyası başlatacaklarını ve hedeflenen miktarın 7.5 milyar euro olduğunu söyledi.

Uzun sürecek bir televizyon programı sonunda toplanacak paranın Covid-19 salgınını önleme, tedavi ve aşı çalışmaları için kullanılması hedefleniyor.

Cuma günü açıklama yapan von der Leyen koronavirüsle mücadeleye destek amacıyla 4 Mayıs Pazartesi günü düzenleyecekleri televizyon programında telefon ve internet üzerinden bağış toplanacağını ve dünyanın birçok farklı ülkesinden şirket yöneticileri, hayırseverler, sanatçılar ve vatandaşlardan kampanyaya destek beklediklerini açıkladı.

Kampanyaya Tottenham Hotspur'un teknik direktörü Jose Mourinho ve Yunan tenisçi Stefanos Tsitsipas şimdiden destek vereceklerini belirtirken, sosyal medyada #GlobalResponse (küresel cevap) etiketiyle internet kullanıcılarına da çağrıda bulunulacak.

4 milyar euro Covid-19 aşısı için kullanılacak
Toplanması hedeflenen 7,5 milyar euroluk meblağın 4 milyar eurosu sadece aşı geliştirilmesine ayrılacak, 2 milyar euro tedavi masrafları ve 1.5 milyar euro da Covid-19 test sistemleri için harcanacak.

Kampanyaya Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın yanında Dünya Bankası, uluslararası aşı kuruluşları Cepi ve Gavi'nin de dahil olduğu bazı kuruluşlar da destek verecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de birkaç gün önce bu tür bir girişime ülkesinin büyük destek vereceğini belirtmiş, koronavirüsü dünya ülkelerinin işbirliğiyle sayesinde yenebileceklerini söylemişti.

Kaynak: euronews

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2020, 20:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6