AB'de yaşam beklentisi düşüş eğiliminde: En çok doğu ülkeleri etkileniyor

Avrupa ülkelerinde yaşam beklentisi herhangi bir ilerleme göstermedi veya 1960'lardan itibaren neredeyse üç yıllık bir artış sağlandıktan sonra bazı ülkelerde daha da düştü.

schengenvisainfo
AB'de yaşam beklentisi düşüş eğiliminde: En çok doğu ülkeleri etkileniyor

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat'tan alınan verilere göre, bazı Üye Devletler seviye beklentilerinin pandemi öncesi seviyelere doğru ilerlediğini görürken, diğerleri, özellikle Doğu Avrupa ülkeleri, esas olarak COVID-19 ölümleriyle bağlantılı düşüş oranlarına tanık oldu.

Bir kişinin yaşaması beklenen ortalama süreyi gösteren yaşam beklentisindeki en belirgin düşüş, oranların 2020'ye göre 2,2 yıl düştüğü Slovakya ve Bulgaristan'da görüldü. Letonya ve Estonya 2,1 ve iki yıllık düşüşlerle geride kaldı. Sırasıyla, Romanya'da yaşam beklentisi 1,3 yıl azaldı.

Eurostat'ın raporuna göre "2021 ön verilerine göre, 2020'de başlayan COVID-19 pandemisi, 2021'de AB Üye Devletlerinin neredeyse yarısında doğumda beklenen yaşam süresinin azalmasıyla olumsuz bir etki yarattı. En büyük düşüşlerin Slovakya ve Bulgaristan'da olduğu tahmin ediliyor, ardından Letonya ve Estonya," olarak sıralanıyor. 2021'de AB vatandaşlarının ortalama yaşam süresinin 80,1 yıl olduğuna dikkat çekildi.

Baltık ülkeleri, Litvanyalıların yaşam beklentisinin 0,6 yıl azalmasıyla önemli bir düşüş yaşadı. Ayrıca Yunanistan, Hırvatistan ve Kıbrıs Rum Kesimi de sırasıyla 1,1, bir ve 0,6 yıl azalan yaşam beklentisi oranlarında düşüşlere tanık oldu.

Orta Avrupa daha küçük düşüşler gördü; Polonya ve Çekya'nın yaşam beklentisi 0,9 yıl düşerken Danimarka ve Almanya 0,2 yıllık düşüşlere tanık oldu. Ayrıca, Norveç'te yaşam beklentisi oranları da 0,1 yıl düştü.

Avusturyalılar ve Finliler için yaşam beklentisi seviyeleri değişmezken, Hollanda ve Portekiz vatandaşları 0,1 yıllık hafif bir artış yaşadı.

Eurostat, "Yaşam beklentisi, seçilen zaman periyodunun ölüm oranlarına tabi olan bir popülasyondaki ortalama yaşam süresini gösteren bir mortalite dönemi göstergesidir. Bu, COVID-19 salgını da dahil olmak üzere 2021'de gözlemlenen ölüm koşullarının 2021'de doğan kohortun neslinin tükenmesine kadar devam etmesi durumunda yukarıda tahmin edilen yaşam süresinin geçerli olacağı anlamına geliyor," diyerek uyarıda bulundu.

Ayrıca, yaşam beklentisi Fransa'da da 0,2 yıl artarken, Slovenya'da artış biraz daha yüksekti yıllık 0,3.

Bununla birlikte, yaşam beklentisindeki en yüksek artış, bir yıllık bir süre için 2,6 yıllık bir rekor olan Lihtenştayn'da kaydedildi.

Arada, Lüksemburg, İtalya ve Malta gibi diğer ülkeler, yaşam beklentisinde 0,6 yıllık bir artış yaşarken, İspanya ve İsviçre'nin oranları 0,9 yılda zirve yapıyor. Ek olarak, Belçika yaşam beklentisinde 1,1 yıllık bir artışa tanık olurken, İzlanda 0,1 yıllık küçük bir artış yaşadı.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6