banner180

6 çocuk Strep A bakteriyel enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti

İngiltere'de "Strep A" adlı bakteriyel enfeksiyon nedeniyle 6 çocuk yaşamını yitirdi.

6 çocuk Strep A bakteriyel enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetti

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülkede eylülden bu yana 5'i 10 yaşından küçük 6 çocuğun Strep A enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiğini doğruladı.

Ailelerin enfeksiyona karşı dikkatleri olmaları uyarısında bulunan UKHSA, hastalığın görülme oranının önceki yıllara kıyasla daha yüksek olduğuna işaret etti.

UKHSA, artışın, büyük olasılıkla bakterinin toplum içinde yüksek miktarda dolaşımından kaynaklandığı tahmininde bulundu.

Uzmanlar da Strep A enfeksiyonlarındaki genel artışın, Kovid-19 salgınının ardından bağışıklığın düşmesinden kaynaklanabileceğini kaydetti.

Öte yandan, Strep A'ya yakalanan 4 yaşındaki bir kız çocuğu da 28 Kasım'dan bu yana Liverpool'daki hastanede solunum cihazına bağlı durumda yaşam mücadelesi veriyor.

Strep A isimli bakteri, genellikle insanların boğazına ve derisine yerleşerek zaman zaman soğuk algınlığı ve boğaz şişliğine yol açmasıyla biliniyor.

Vücudun bazı bölümlerinde kızarıklık ve deri enfeksiyonunun oluşmasına neden olan bakteriler, bazı vakalarda ciddi komplikasyonlara ve ölümlere yol açabiliyor.

Hastalığa sebep olan bakteri, hapşırma, öksürük ve yakın temas yoluyla insanlar arasında kolaylıkla yayılabilecek kadar uzun süre ellerde veya boğazda yaşayabiliyor.

5 KAT ARTTI

UKHSA verilerine göre, bu yıl İngiltere'de 1-4 yaş arası 100 bin  çocuk başına 2,3 Strep A vakası yaşandı. Bu oran pandemi öncesi dönemde  (2017-2019) ortalama 0,5 olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte kuruluş, son birkaç hafta içinde çocuklarda alt solunum yolu Strep A  enfeksiyonlarında ciddi hastalığa neden olan artışa ilişkin raporların ardından soruşturmaların sürdüğünü bildirdi.

UKHSA, yeni bir Strep A varyantının dolaşımda olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını ve artışın büyük olasılıkla dolaşımdaki yüksek miktarda bakteri ve sosyalleşme ile ilişkili olduğunu belirledi. 

STREP A NEDİR?

Strep A veya Grup A streptokok (GAS) boğazda ve ciltte bulunan bir bakteri türüdür ve çoğu insanda herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bununla birlikte, burun, boğaz ve akciğerlerde farklı hastalıklara neden olabilir. 

Strep A semptomları arasında yutkunma sırasında ağrı, ateş, beyaz benekli şişmiş bademcikler, şişmiş boyun bezleri, yüksek ateş veya deri döküntüsü yer alıyor.

Strep A ayrıca aşağıdakilerden herhangi birine neden olabilir:

-Bademcik iltihabı

-Farenjit

-Kızıl

-İmpetigo veya erizipel gibi cilt enfeksiyonları

-Selülit

-Zatürre

Çoğu boğaz enfeksiyonu vakası tedavi olmaksızın kendi kendine iyileşir. Cilt enfeksiyonları antibiyotik gerektirebilir.Bununla birlikte Strep A,, zaman zaman invazif GAS (iGAS) olarak bilinen çok ciddi enfeksiyonlara da neden olabilir.

İNVASİF GAS (iGAS) HASTALIĞI NEDİR?

İnvaziv GAS hastalığı, bakteri vücudun doğal savunmasını aşıp kan, derin kas veya akciğerler gibi vücudun normalde bulunmadığı bölgelerine girdiğinde ortaya çıkıyor.

İnvaziv GAS hastalığının en şiddetli biçimleri Streptokokal Toksik Şok Sendromu ( belirtileri arasında yüksek ateş, düşük tansiyon, kızıl, böbrek veya karaciğer hasarı ve kusma ve ishal bulunur) ve Nekrotizan Fasiit veya "et yiyen hastalık" tır. Nekrotizan Fasiit hastalığı dokuların tahrip olmasına neden olan ve ameliyat gerektiren bir enfeksiyondur.  Bu hastalıkların her ikisi de nadir olarak ortaya çıkar, ancak Toksik Şok Sendromu yüksek ölüm oranına sahiptir. Tedaviler farklı antibiyotik türlerini içerir ve semptomların ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak kan nakli yapılabilir.

iGAS’IN BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnvaziv GAS'ın erken belirtileri ve semptomları şunlardır:

-Yüksek ateş

-Şiddetli kas ağrıları

-Vücudun bir bölgesinde ağrı

-Yara yerinde kızarıklık

-kusma veya ishal

STREP A  NASIL YAYILIR?

UKHSA’da sağlık danışmanı olan Dr. Yimmy Chow, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "A Grubu streptokok enfeksiyonları genellikle hafif hastalıkla sonuçlanır. Bunlar boğaz ağrısı, ateş ve küçük cilt enfeksiyonlarını içerir ve tam bir antibiyotik kürü ile tedavi edilebilir. Nadir vakalarda ciddi bir hastalık yaşanabilir. Yüksek ateşi, şiddetli kas ağrıları, açıklanamayan kusma veya ishal görüldüğünde hemen tıbbi yardım alınmalıdır" ifadelerini kullandı. 

Dr. Chow, ayrıca Strep A’nın öksürme, hapşırma ve ciltten cilde temas yoluyla yayılabileceğini belirterek, “65 yaşın üzerindeki kişiler, HIV'li olanlar, steroid ilaçları kullananlar veya diyabet, kalp hastalığı veya kanserden muzdarip olanların, Strep A’ya yakalanma riski en yüksektir” diyerek en yoğun risk altındaki grubu açıkladı.

“HIZLI HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR”

London College Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Salgını Eğitim Programı’ndan Oksana Pysik ise Strep A'nın genellikle gribe benzer şekilde ortaya çıkabileceğini açıkladı.

Pysik, grip ile Strep A’yı ayırt etmenin önemli yollarından birinin “çilek dil” adı verilen  ve dil üzerinde çıkan beyaz benekler olduğunu söyledi. Pysik, Strep’nın yayılma şekli nedeniyle, genellikle okul ortamlarında ve bakım evlerinde daha yaygın olduğunu ve semptomların ortaya çıkmasını önlemek için "mümkün olduğunca çabuk" antibiyotik almanın önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Pysik, “Ebeveynler aşırı endişelenmemeli… Sadece hızlı hareket etmemiz gerekiyor" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne önemi var
Ne önemi var - 2 ay Önce

GAS, tam olarak latince Streprococcus pyogenes, bakmak isteyenler için diğer ifadeyle A grubu beta hemalitik streprokok, Öncelikle şunu ifade etmekte fayda var. Bu bakteri bütün penisilin grubu ilaçlara duyarlıdır ve şu ana kadar bu antibiyotiklere karşı dirençli bir suşu görülmemiştir. Aileleri panik yaptıracak bu habere gelince, çocuğunuzun A grubu bir steptokokla bıpaz enfeksiyonu geçirmesi oldukça olağandır. Sanıldığının aksine, çocuklarının bu bakteriyi taşıması ve boğaz enfeksiyonuna yakalanması olağandır ve nadir bir durum değildir. İngilterede yaşanan bu olayda 6 çocuğun ölümü sadece GAS enfeksiyonu ile açıklamak eksik olur. Yeni açıklamalar gelecektir.

SIRADAKİ HABER

banner6