banner198

10 Yaşında, hamile ve kürtaj seçeneği yok!

Paraguay'da 10 yaşında olan bir kızın 20 haftalık hamile olduğu anlaşıldığında, olay ulusal manşetlere taşınmıştı. Bu skandal duruma feminist örgütlerden de tepki gecikmedi.

10 Yaşında, hamile ve kürtaj seçeneği yok!

 Paraguay'da henüz sadece 10 yaşında olan bir kız çocuğunun 20 haftalık hamile olduğu hastanede anlaşıldığında olay ulusal manşetlere taşınmıştı. Lakin küçük kızın durumu, Güney Amerika'da ne yazık ki nadir rastlanan bir vaka değil. 7 milyon nüfuslu Paraguay'da geçen sene, 14 yaşından küçük olan 700'den fazla kız çocuğu doğum yaptı.

KARIN AĞRISI ŞİKAYETİYLE HASTANEYE GİTMİŞTİ

Paraguay'daki ulusal gazeteler öyküsüne, geçen nisan ayında çeşitli kereler manşetten yer verdi: 10 yaşındaki kız çocuğu Mainumby, ilk olarak ocak ayında karın ağrısından şikâyet etmişti. Annesinin onu farklı kliniklere götürmesine rağmen ağrısı devam eden çocuğa teşhis ancak üç ay sonra başka bir hastanede konulabilecekti. Mainumby 20 haftalık hamileydi. Ve ülkesi Paraguay'da, annenin hayati tehlikesi yoksa, kürtaj yasal değil…

DNA SONUÇLARI BEKLENİYOR

İddialar üzerine Mainumby'nin üvey babası gözaltına alınırken, dava için yapılan DNA sonuçları henüz bekleniyor. Medyanın olaya ilgisi, kızın annesinin de suça yardım etmekten iki ay süreyle tutuklanması ve kızını görmesinin yasaklanmasıyla iyice arttı.

"KIZ ÇOK MUTLU, DOĞURABİLİR!"

Uluslararası Af Örgütü, Mainumby'nin kürtaj yaptırmasına izin verilmesi için kampanya düzenlerken, Birleşmiş Milletler insan hakları uzmanları Paraguay'ı eleştiren açıklamalar yaptı. Lakin yetkililer henüz istiflerini bozmuş değil. Öyle ki Paraguay Sağlık Bakanı Dr. Antonio Barrios, "Mainumby'e yapılan psikolojik değerlendirmeler, kızın mutlu olduğu ve hiçbir sorunu olmadığını gösterdi. Kızın yaşamı tehlikede olmadığı için bizim için tek seçenek hamileliğe devam etmesidir" açıklamasını yaptı.

ANNE 11, OĞLU 1 YAŞINDA

Feminist bir örgüt olan Cladem'in yöneticisi Elba Nunez "Burada din etkisi çok güçlü. Cinsel taciz bir problem ama çocuklara hamileliğin zorlanması da bir problem ve insan hakları sorunu" diyor.

ABİSİNİN TECAVÜZÜNE UĞRAMIŞ

Paraguay'ın başkenti Asuncion'da yerel Katolik kilisesi tarafından yürütülen anne-bebek evi Casa Rosa Maria, gençlerin gülüşme, çocukların koşuşturma ve bebeklerin ağlama sesleriyle dolu. Casa Rosa Maria sakinlerinden ikisi de 12 yaşındaki Perla'yla onun bir yaşındaki oğlu. 10 yaşındayken ağabeyinin tecavüzüne uğrayan Perla, 11 yaşında anne olmuş. Şu anda dokuz kişinin kaldığı anne-bebek evinde şimdiye kadar Perla gibi 200 kişiyi ağırlanmış.

704 'ÇOCUK ANNE' VAR

Paraguay Sağlık Bakanlı'ğının verilerine göre ülkede geçen sene 14 yaşından küçük 704 kadın doğum yaptı. Öte yandan, verilerin güvenilmez olması nedeniyle gerçek rakamın daha yüksek de olabileceği belirtiliyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'ndan Mirtha Rivarola "Bu rakamlar her yıl artıyor yani bu giderek kötüleşen bir problem. 10 yaşındaki birinin anne olması ürkütücü bir durum. Hayatının gidişatı sınırlı olacaktır. Gelecek için çok fazla değerli hayat kaybediyoruz" yorumunu yapıyor.

57 milyon nüfuslu İngiltere ve Galler'de 2013 yılında 14 yaşından küçük kızların hamile kalma sayısı 1.378'di. Kürtajın yasal olduğu İngiltere'de bu hamileliklerin çoğuna son veriliyor. Paraguay'da ise annenin hayatı tehlikede olmadığı sürece kürtaj yapmak yasak.
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6