İdam cezasının uygulandığı ülkelerden biri olan ABD'de bir ilk yaşandı. 1988'de bir vaizin eşini öldürmesi için kiralık katil olarak tuttuğu Kenneth Eugene Smith'in ülke tarihinde ilk kez nitrojen gazı ile idam edildiği açıklandı. Maske takılarak dakikalarca nitrojen gazı verilen Smith, ülkede bu yöntemle idam edilen ilk kişi oldu. Smith, 2022'de eyaletin kendisini zehirli iğne ile öldürme girişiminden sağ kurtulmayı başarmıştı.

İNFAZA TEPKİ YAĞDI: İNSANLIK DIŞI!

Alabama hapishane sözcüsü Kelly Betts, özel bir maske takılarak nitrojen gazı soluması sağlanan Smith'in yerel saatle 20.25'te öldüğünü açıkladı. "Nitrojen hipoksisi" olarak bilinen yeni infaz uygulaması ABD'nin yanı sıra dünyada da bir ilk olarak kayıtlara yazıldı. Yeni ve ilk defa denenen bu infaz yöntemi tartışmalara da yol açtı. Ölüm cezası uzmanları prosedürü "insanlık dışı" olarak yorumladı. Başsavcı ise nitrojen gazı ile idamın etkili ve insani bir infaz yöntemi olduğunun kanıtlandığını aktardı.

0X0 Abdde Insanlik Disi Infaz Nitrojen Gaziyla Idam Edildi En Basit Haliyle Iskence 1706248210233

DURDURMA ÇAĞRISI REDDEDİLMİŞTİ!

Nitrojen gazının ölüm cezasının infazında kullanılacak olması kamuoyunun farklı kesimlerinin tepkisini çekmişti. İnsan hakları savunucuları daha önce denenmemiş olan bu yönteme karşı çıkmıştı. Smith'in avukatının infazın durdurulması talebi de Federal Mahkeme tarafından reddedilmişti. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ise daha önce kullanılmamış bir infaz yönteminin işkence ya da insanlık dışı uygulama anlamına gelebileceğini belirterek, nitrojen gazıyla infazın durdurulması çağrısında bulunmuştu.

0X0 Abdde Insanlik Disi Infaz Nitrojen Gaziyla Idam Edildi En Basit Haliyle Iskence 1706248204744

YAŞADIĞI KORKUYU BÖYLE ANLATTI: EN BASİT HALİYLE İŞLENCE!

BBC'nin haberine göre Kenneth Eugene Smith, infazdan önce gazetecilere verdiği röportajda büyük korku yaşadığını anlattı. Smith, "Sürekli berbat haldeyim. Düzenli olarak panik atak geçiriyorum. Bunlar gün içinde başa çıkmaya çalıştıklarımın küçük bir parçası. En basit haliyle işkence" ifdelerini kullandı.

0X0 Abdde Insanlik Disi Infaz Nitrojen Gaziyla Idam Edildi En Basit Haliyle Iskence 1706248202596

RAF üyesi Daniela Klette, 30 yıllık firardan sonra yakalandı RAF üyesi Daniela Klette, 30 yıllık firardan sonra yakalandı

SİNİR SİSTEMİNİ ETKİLİYOR…

Tıbbi uzmanlar ise yöntemin yol açacağı tehlikelere dikkat çekti. Bu yönteme karşı olanlar, kişinin sinir sistemini etkileyecek şiddetli kasılmadan bitkisel hayatta kalacak şekilde sağ kalabileceğini, hatta maskede sızıntı olup odadaki diğer kişileri de öldürme olasılığı olduğunu söyledi.

0X0 Abdde Insanlik Disi Infaz Nitrojen Gaziyla Idam Edildi En Basit Haliyle Iskence 1706248206858

Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden anesteziyoloji profesörü Dr. Joel Zivot Alabama yetkililerini, "acımasız" infazlar konusunda "korkunç" bir kaydı olmakla suçladı. "Kenneth Smith'in Amerika'nın en kötü insanı olduğu sonucuna varmak zorundayım çünkü Alabama onu öldürmekte o kadar kararlı ki onu öldürmek için başka insanları da öldürmeyi göze alıyorlar" ifadelerini kullandı.

0X0 Abdde Insanlik Disi Infaz Nitrojen Gaziyla Idam Edildi En Basit Haliyle Iskence 1706248207637

SIRADA 165 KİŞİ VAR!

ABD'de en çok idam cezası verilen eyaletlerden olan Alabama'da şu anda 165 kişi ölüm sırasında bulunuyor. 2018'den beri, eyalette mahkumların hayatta kaldığı üç başarısız ölümcül enjeksiyon girişiminin olduğu biliniyor.

0X0 Abdde Insanlik Disi Infaz Nitrojen Gaziyla Idam Edildi En Basit Haliyle Iskence 1706248208932

Editör: Semihhan Aydemir