Dünya sert tedbirler alırken, İsveç neden önlem almıyor sorusunun cevabı

İsveç'te yaşayan özellikle göçmen kökenli insanların İsveç'in belli tavsiyelerle sürü bağışıklığı yöntemi uygulayarak koronavirüs krizini yönetmesini birçoğumuzun yadırgadığı bir gerçektir. Ancak İsveçli yetkililerin bu ısrarcı tavrının neden kaynaklandığını gelin birlikte inceleyelim.

Ama...

Öncesinde iktidar partisi lideri ve ülke başbakanı Stefan Löfven'in "Sevdiklerinizle vedalaşın, çok insan ölecek" demesinin kendisine güveni artırıp araştırma anketlerinde oylarının zirveye çıkması ve Halk Sağlığı Kurumu ve Devlet epidimiyoloğu Anders Tegnell'in "Ölümlerle ilgilenmiyoruz" demesinin neye göre kendisine güveni artırdığına bakalım.

Üretime katkısını tamamlamış, artık ekonomik yük haline gelmiş vatandaşlarını bazı ülkelerin yük olarak gördüğü su götürmez bir gerçektir. İsveç'te bu mücadelenin içindeki tavrıyla bunu ispatlamıştır.

Bu söylemin sadece kendi düşencem olmasını gerçekten çok isterdim. Ancak bunun tartışılmaz bir gerçek olduğunu yazının içinde paylaşacağım verilerle birlikte göreceksiniz.

Bugün açıklanan verilere bakılınca İsveç'te tespit edilen toplam vaka sayısı 24 bin 623 ve koronavvirüs bağlantılı hayatını kaybeden kişilerin sayısı ise 3 bin 40.

Peki hayatını kaybedenler kimler?

Ulusal Sağlık ve Refah Kurulu Birim Başkanı Henrik Lysell, 06 Mayıs 2020 Çarşamba günkü basın toplantısında hayatını kaybeden yaşlılarla ilgili önemli bilgiler verdi. Bu bilgi bir sunumla birlikte paylaşıldı ancak basın toplantıları ve konuşmalarda genelde dikkatler ilk günden bu yana Anders Tegnell üzerinde olması ve genellikle insanların açıklanan rakamlara odaklanması nedeniyle diğer katılımcıların konuşma ve sunumları çok dikkatli takip edilmiyor.

İlk koronavirüsü vakasından bugüne kadar düzenli olarak İsveç'teki durumu takip ediyor ve inceliyorum. Diyebilirim ki hiç bu kadar şaşkınlık yaşamadım.

İsveç'teki yaşlı nüfus sayısı ile ilgili sunumda yer verilen ayrıntılar ürkütücüydü ama eminimki çoğu insan bunları fark etmedi bile...

Gelin birlikte o detaylara şöyle bir bakalım.

2019 verilerine göre İsveç'teki 70 yaş ve üstü olan nüfus sayısı 1,5 milyon üzerinde, bu sayının içinden 79 bin 410 kişi kendisine ait evlerde yalnız bir yaşam sürdürüyor ve yaşlı bakım evlerinde hayatlarını südüren sayı ise 191 bin 910 olarak görülüyor ve bu nüfusun yüzde 66'sı kadınlardan oluşuyor.

Burada bir virül koyalım ve şu bilgiyi vereyim.

Ulusal Sağlık ve Refah Kurulu tıp uzmanı Frida Nobel, geçtiğimiz günlerde paylaştığı  verilere göre, İsveç'te demans (bunama) hasta sayısı 130 bin ila 150 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz demişti. Biz bunu alt sınır 130 bin olduğunu varsayalım ve yaşlı bakım evlerinde kalan nüfusun yüzde 80'nine yakını bu gruptan oluşuyor. Dolayısıyla Halk Sağlığı Kurumunun tavsiyelerini akıllarında tutmaları da pek mümkün görülmüyor. Buradaki sorumluluk her ne kadar yaşlı bakım evlerinde dense de koruma görevi devlete aittir. Sorumluları ağır cezalara çarptırmazsa eğer uluslararası normlara ve Avrupa İnsan Haklarına göre, devlet o yöneticilerle suç ortaklığı yapmış sayılır.

Şimdi odak noktamız olan konumuza geri dönelim...

Henrik Lysell sunumda, 28 Nisan 2020 tarihli verilere göre, virüse yakalanan 70 yaş ve üstü tespit edilen kişilerin sayısı 7 bin 315 olarak verdi. Virüse yakalanan bu yaşlıların yüzde 39'u kendilerine ait evlerde yalnız yaşayan yaşlılar, yüzde 27'si yaşlı bakım evlerinde kalan yaşlılar ve enfekte olan yaşlıların yüzde 53'ü kadın, yüzde 47'si ise erkek olduğunun altı çizildi.

70 yaş ve üstü olan nüfusta 28 Nisan 2020 tarihine kadar tespit edilen 1.877 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bunların resmi olarak kayda geçmiş ve araştırma sonucu doğrulanmış olanların 1.441'i 70 yaş ve biraz üstü. 579'u 70-84 yaş arası, 862'si 85 yaş üstü olan yaşlılar. (Bunlar kesin tespit edilmiş rakamlar)

28 Nisan 2020 tarihindeki doğrulanmış rakamlara baktığımızda ülke genelindeki toplam vaka sayısı 19 bin 621, ülke genelinde hayatını kaybeden kişi sayısı 2 bin 355 olarak kayda geçmiş.

Mevcut verileri incelediğimde 28 Nisan tarihine kadar ölenlerin 1.877'si 70 yaş ve üstü olduğuna göre, 2.355 - 1877 = kalan ölüm vakası 478'dir.

İsveç'te yaşayan farklı etnik gruplarındaki ölümlere baktığımızda resmi olmamakla birlikte bu rakamların 400 civarında olduğunu hesaplamak çok zor olmaması gerek.

Bu verilere göre baktığımda, odak noktası ekonomi olan ve yaşlısıyla bağı kopuk yaşayan bir toplum için pratikte İsveç'in en doğru strateji uyguladığı kesin! Ancak yaşlılarını korumak ve yaşatmak yerine, tedbirsizlik nedeniyle onları ölüme sürükleyerek merhametsiz ve vahşice bir tutum sergilemiştir.

Not: Yılda ortalama 20 bin insanın intihar girişiminde bulunduğu bir ülkede koronavirüs nedeniyle 3-5 bin insanın ölmesi ve heleki bu nüfus yaşlı ve üretime katkısı yoksa artık, ülke yönetimi nezdinde ne kadar kıymeti var? Takdirinize sunuyorum...

Kalın sağlıkla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevda Aydın
Sevda Aydın - 10 ay Önce

Ellerıne emeğine sağlık.

Hatice celik
Hatice celik - 10 ay Önce

Ben demens hastalariyla on yil calistim. Isvecin hic Ama hic yasli genc ayir etmek sizin ayirim etigini görmedim. Biz onlara o kadar deger veriyorduki görmeniz lazimdi. Haftada 3 gun kendilerine canli muzik, paljocalar getiriyordu. Bir kac defa degisik meslek gruplarindan insanlar cagirip, hastamizi nereye yerlestirebiliriz , yalniz yasamiyacaksa, Evde kalmasi sakincaliysa. Hafiften bir hastamiz yere dusuyor. Kafasindan tut neresi agriyorsa (hafif sidetli fark etmez) röntgene gönderilir. Tabiki maliyeti cok yuklu. Hepsini devlet öduyor bu hepimz icinde gecerlidir. Dun bir hastamiz acilen geldi. Kalca kirikliginda supeleniyorduk. Hafiften basinda carpmis. Kafasinda hic yara bere yok Yasli kadin cok hafif basimi vurdum rtg e gerek yok diyor. Doktorda hayir diyor ne olur ne olmaz yinede cekelim. Ayni zamanda sosyal durumunuda soruyorlar. Ve önlemleri alinir. Yani banamisin asla ve asla denilmez ve yaslilarina cok buyuk deger verilir. Corona önlemleri tartisilir. Saygilar.

banner4

banner6