DGAC'ın bir sözcüsü, "5G cihazlarının uçakta kullanılması, irtifa okumalarında hatalara yol açabilecek parazit risklerine yol açabilir" dedi.

Bu müdahalenin "iniş sırasında son derece kritik olan cihazlarda" hatalara neden olabileceğini kaydeden DGAC, geçtiğimiz hafta havayollarına konuyla ilgili bir bülten göndererek 5G telefonların tamamen kapatılmasını veya uçuş sırasında "uçak moduna" alınmasını önerdi.

AFP'ye konuşan sözcüye göre, potansiyel durum, "altimetrelere benzer veya hatta daha yüksek bir kuvvetin yakın bir frekans kaynağından gelen sinyal parazitinden" kaynaklanıyor.

Çoğu ülke, önceki nesil mobil telekomünikasyon ağlarının bir uçağın navigasyon ve iletişim ekipmanına müdahale edebileceğine dair endişeler nedeniyle cep telefonlarının kapatılmasını veya uçak moduna alınmasını uzun süredir talep ediyor.

DGAC, bir uçağın ekipmanında aksaklık olması durumunda, uçuş ekibinin hava trafik kontrolörlerine derhal haber vermesini ve böylece havalimanındaki yetkilileri uyarmasını da tavsiye etti.

Havalimanı yakında sinyal gücü kısıtlandı

Fransız havalimanlarına iniş sırasında parazit risklerini sınırlandırmak için 5G baz istasyonlarının konumlandırılması için yeni şartlar belirlendi.

Fransız telekomünikasyon operatörlerine 5G hizmetlerini sunmaya başlaması için yeşil ışık yakıldığı kasım ayından bu yana ek testler yürüten DGAC, Fransa'nın ana havalimanlarının yakınına yerleştirilen 5G baz istasyonlarından gelen sinyallerin gücünün kısıtlandığını kaydetti.

Radyo frekanslarından sorumlu ajans ile işbirliği içinde tüm Fransız havalimanlarında 5G baz istasyonları yakından izleniyor.


euronews

Editör: İsveç Gündemi