Özellikle İsveç'in sanayi üretiminin Almanya'dan daha iyi bir performans göstermesi, güçlü bir imalat sektörüne işaret etmektedir.

İsveç Merkez Bankası Riksbank'ın, hedef oranı olan %2'ye yaklaşan enflasyona tepki olarak, faiz oranlarını bugünkü zirvesi olan %4'ten düşürmeye başlaması bekleniyor. İlk indirimin Haziran ayında yapılması öngörülürken, yılın geri kalanında da ilave indirimlerin yapılması bekleniyor.

İsveç, özellikle gerileme yaşayan konut inşaatı sektöründen kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya olsa da, bu alanda istikrar işaretleri var. Bu olumlu değişim genel ekonomik dirence katkıda bulunmaktadır.

Macar Meclisi, 26 Şubat'ta İsveç'in NATO üyeliğini oylayacak Macar Meclisi, 26 Şubat'ta İsveç'in NATO üyeliğini oylayacak

Bölgesel görünüm, ekonomik durgunluğun ilaç devi Novo Nordisk'in üretim artışı ile kısmen hafifletildiği Danimarka'yı da içermektedir. Bu arada Norveç Merkez Bankası Norges Bank, önümüzdeki yıl dört, 2025'te ise üç faiz indirimi öngören ekonomik değerlendirmelere dayanarak ilkbahardan itibaren faiz indirimine gitmeyi düşünüyor. Ayrıca, Finlandiya'nın 2024 yılında ihracat talebinin artması ve enflasyon oranlarının yavaşlamasıyla durgunluk döneminden çıkması bekleniyor.

Editör: İsveç Gündemi