İktidardaki Sosyal Demokrat Parti, 2015 ila 2019 yılları Göç Bakanı olarak görev yapan Inger Stoejberg’ın Yüce Divan’da yargılanması için Parlamento Genel Kurul oturumuna sunulacak önerge için “evet” oyu kullanacağını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından, 1995 yılından bu yana ilk kez bir bakanın görev sırasında işlediği suçtan dolayı Yüce Divan’da yargılanmasının önü açılmış oldu.

Sığınma talebinde bulunan çiftleri ayırmakla suçlanıyor

Göçmenlere karşı sert söylemleriyle tanınan eski bakan, görevi sırasında yayınladığı kararnameyle, sığınma talebinde bulunan çiftleri ayırmakla suçlanıyor.

Danimarka medyası, ayrılmaları istenen 23 evli çift içinde eşlerden birisinin yaşının 18’in altında olduğunu, bazılarının bir veya birden fazla çocuğu olduğu duyurmuştu.

Geçen ay parlamentonun görevlendirdiği avukatlar, mülteci merkezlerindeki çiftleri ayırmanın yasa dışı olduğu yolunda rapor hazırlamış ve eski bakanın yargılanması için gerekli yasal dayanağın bulunduğu yönünde görüş bildirmişti. Avukatlar ayrıca eski bakanın, çalıştığı uzmanların da kendisini, bu konuda hukuka aykırı davrandığı konusunda uyardıklarını rapor etti.

Eski bakanın, parlamentoda yargılanması için onay çıkması ve suçlu bulunması halinde para cezası veya 2 yıla kadar hapsi istenebilecek.

Danimarka’da ilk defa 1849 yılında kurulan ve şu ana kadar ülke tarihinde 5 bakanı yargılandığı mahkeme, 15 yüksek yargı üyesiyle, parlamentonun seçtiği 15 milletvekilinden oluşuyor.

Danimarka Yüce Divanı, şu ana kadar sadece iki bakanı suçlu buldu.

Editör: İsveç Gündemi