Danimarka'ya ait Lolland adasıyla Almanya'ya ait Fehmarn adası arasında inşa edilecek tünel, 19 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun deniz altı tüneli olacak. Yapım maliyeti yaklaşık 9 milyar euro olarak hesaplanan tünelin 2024 yılında açılması öngörülüyor.

Söz konusu tünel Danimarka için çok da alışılmadık bir şey değil. Fortune Turkey'in “Le Figaro" gazetesinden aldığı habere göre, ülkede zaten sayısız iddialı köprü ve tünel bulunuyor. Bunlar arasında en çarpıcı olanı 16 kilometrelik bir karayolu ve demiryoluyla Danimarka'yı İsveç'le bağlayan Oresund Köprüsü. Söz konusu yapı Malmö bölgesinde köprü olarak başlayıp, yapay bir ada olan Peberholm'da tünele dönüşüyor ve daha sonra Kopenhag'tan fazla uzak olmayan Danimarka'ya ait Amager adasına açılıyor. Bu iddialı yol dışında Danimarka'da yayalar ve bisikletliler için de sayısız, ilginç geçit var.

DANİMARKA'DAKİ KÖPRÜLER VE TÜNELLER
16 km’lik Oresund Köprüsü, kısmen köprü kısmen de tünel olarak Danimarka’yı İsveç’e bağlıyor.
Danimarka ve Almanya dev tünelle birbirine bağlanacak
Peberholm yapay adasındaki köprü-tünel. Bu yapı, köprü tarafında deniz trafiğini, tünel tarafında ise, Kopenhag havaalanı çok yakın olduğundan hava trafiğini idare etmeyi sağlıyor.

Danimarka ve Almanya dev tünelle birbirine bağlanacak

Kopenhag’ta bisikletlilere özel “Bicycle snake” yolu şehirdeki binalar arasında kıvrılıyor. Bütünüyle bisikletlilere ait olan bu yolla Danimarka bir ulaşım aracı olarak bisiklete verdiği önemi ortaya koyuyor.Olafur Eliasson’un tasarladığı dairesel köprü

Danimarka ve Almanya dev tünelle birbirine bağlanacak
Editör: İsveç Gündemi