Vatandaşlardan sosyal medyada Cumhurbaşkanlığı adres gösterilerek yayılan bilgi kirliliğine karşı dikkatli olmaları ve Cumhurbaşkanlığı ile ilgili haberlerde, resmi internet sayfası ve sosyal medya hesapları dışındaki kaynaklara itibar edilmemesi isteniyor.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası en çetin mücadelelerden biri de dijital ortamda veriliyor.

Amaç devlet kurumlarının hatlarını kilitlemek

Darbe girişimi sonrası vatandaşların duyarlılığı kullanılarak "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İhbar Hattı" adı altında çeşitli kurumların telefon numaraları sosyal medyada yayımlanıyor ve böylece Cumhurbaşkanlığı ile diğer devlet kurumlarının hatları kilitlenmeye çalışılıyor.

Vatandaşların, ihbar ve bilgi paylaşımı için Emniyet Genel Müdürlüğü veya Cumhuriyet savcılıklarıyla temasa geçmeleri gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı kurumsal Twitter hesabı "@tcbestepe"den 18 Temmuz gününde paylaşılan mesajlarda şu ifadelere yer verilmişti:

"Vatandaşlarımızın sosyal medyada Cumhurbaşkanlığı adres gösterilerek yayılan bilgi kirliliğine karşı dikkatli olmaları rica olunur. Cumhurbaşkanlığı ile ilgili haberlerde, resmi internet sayfası ve sosyal medya hesapları dışındaki kaynaklara itibar etmeyiniz."

Editör: İsveç Gündemi