Eşme'de iki yıl önce mahallede erkeklerle futbol oynarken güreş antrenörü tarafından keşfedilen ve bugüne kadar resmi müsabakalarda hiç yenilmeyen 14 yaşındaki "çoban kız" Aysu Paralı, milli takım forması ile ilk uluslararası şampiyonluğunu kazandı.

Eşme'de çobanlık yaparak geçimini sağlayan Cihan ve Gülay çiftinin kızları 14 yaşındaki Aysu Paralı, ay yıldızlı formayla 11-14 Aralık'ta Sırbistan'ın Senta Serbia şehrinde düzenlenen Balkan Şampiyonası'nda minik kızlar 34 kiloda Bulgar, Sırp ve Moldovalı rakiplerini yenerek, altın madalya kazandı.

Katıldığı ilk uluslararası şampiyonada altın madalyayla dönen ve bugüne kadar katıldığı resmi müsabakalarda yenilmeyen Eşme Galip Çetin Oratokulu 8. sınıf öğrencisi Aysu Paralı, dünya şampiyonu olmak için her gün antrenman yaptığını söyledi. 

Güreşi çok sevdiğini, dünya şampiyonu olmak istediğini söyleyen Aysu Paralı, ailesinin kendisine destek olduğunun altını çizdi.

Yenilmezlik unvanını sürdürmek istediğini aktaran Paralı, "Ailemle gurur duyuyorum, onlar ellerinden geldiği kadar beni destekliyor. Biz hayvancılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Her gün babamla koyun otlatıyorum. Türkiye şampiyonu olduktan sonra ailem bana daha çok güvendi. Şimdi hedefim dünya şampiyonu olmak. Bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

AA
Editör: İsveç Gündemi