Çin yönetiminin 01 Ekim 1949’da bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyeti’ni yıkarak  işgal etmesinin 68.yıldönümü Çin’in Stockholm Büyükelçiiliği önünde  protesto edildi.

Doğu Türkistan milli bağımsızlık mücadelesinin en etkin olarak yürütüldüğü ülkelerin başında gelen  İsveç’te de İşgalcı Çin bir kez daha protesto edilerek kınandı ve Doğu Türkistan’daki işgale bir an önce son  verilmesi istendi.

 İsveç Uygur Maarif Derneği tarafından organize edilen protestoya 70 yakın Uygur Türkü katıldı.

Gösteriler geçen hafta  Çin'in  Uygur Türklerinin evlerinde Kur’an-ı Kerim ve seccade bulundurmasını yasaklamasını kınadı. Yanlarında getirdikleri Kur’an-ı Kerim ve seccadeleri havaya kaldıran göstericiler, yasakların kaldırılmasını istedi.

- Kur’an-ı Kerim ve seccade yasaklandı

Öte yandan Çin hükümetinin, Uygur Türklerine yönelik baskıcı uygulamalarına bir yenisi eklendi. Bir sivil toplum örgütü olan Radio Free Asia’nın bölgeden kaynaklara dayandırdığı haberine göre Çinli yetkililer, Uygur Türklerini Kur’an-ı Kerim ve seccadelerini teslim etmeye zorluyor. Teslim etmeyenlerin ağır cezalar alacağı ifade ediliyor. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan bir Kazak, “Yetkililer köylerde, kasabalarda Kur’anları ve seccadeleri topluyor. Her evde bir Kur’an ve seccade var” dedi.

CEZASI AĞIR

Radio Free Asia’ya konuşan Dünya Uygur Kongresi’nin sürgündeki lideri Dilşat Raşit, “Her etnik Uygur’un, Kur’anlar ve seccadeler dahil İslam’la bağlantılı, dini semboller taşıyan her nesneyi teslim etmesi yönünde bildirim aldık. Bunların gönüllü olarak verilmesi gerekiyor. Eğer yetkililer kendileri bulursa ağır cezalar olacak” dedi. Raşit, Çin polisinin duyuruları sosyal medya üzerinden yaptığını da ifade etti.


Çin, geçtiğimiz aylarda da Uygur Türklerinin Müslüman isimlerini taşımasını yasaklamıştı. Buna göre ‘sakıncalı’ bulunan isimlerden bir liste oluşturulmuş ve bu isimleri taşıyan kişilerden adlarını değiştirmeleri istenmişti.

İsveç'in başkenti Stockholm'de Çin Büyükelçiliği önündeki protesto fotağrafları:

Editör: İsveç Gündemi