Mobil aktiviteniz gizliliğinizi risk altında tutuyor olabilir. Gerekli olan bir erişim şifresi basit fakat telefonunuzu güvenli tutmak için etkili bir araçtır. Eğer kendi akıllı telefonuna sahipseniz o zaman muhtemelen onu her gün kullanıyorsunuz: Arama yapmak ve mesaj göndermeye ek olarak, onu yönlendirmeler, sosyal medyada gönderi paylaşmak, internette araştırmak ve alışveriş için de kullanıyor olabilirsiniz. Gizliliğinizi en çok riske sokabilen bu son birkaç aktivitedir.

Siber uzmanları akıllı telefonların günlük hayatta hızlı benimsenmesi – özellikle de ödeme bilgisi paylaşımı gerektiren alışveriş için- insanları finansal saldırılara karşı savunmasız bıraktığını söylüyor. Bir 2013 Norton raporu her 3 akıllı telefon kullanıcısından 1’i siber suçun bazı formlarını deneyimlediğini ortaya çıkarttı. Kendisini korumak pahalı ya da zaman tüketici olmak zorunda değil, ama takip eden bu 10 basamağı göz önünde bulundurmalısınız:

1- Telefonunuzdan (ya da bilgisayarınızdan) araştırırken ya da alışveriş yaparken url’nizde her zaman ”http” yerine ”https” olduğuna bakın. Herhangi gizli bilgi değişiminden önce her zaman görünmesi gereken eklenmiş bir online güvenlik seviyesini belirtir, tıpkı kredi kart numaraları gibi.

2- Telefonunuza bir şifre belirleyin. Kullanmak istediğiniz her an bir numara girmek acı verici olabilir ama telefonunuzu koruma olmadan kaybetmek çok daha büyük bir baş ağrısına yol açabilir. Norton verileri akıllı telefon kullanıcılarının %25’i telefonunu ya kaybettiğini ya da çaldırdığını rapor ediyor. Bu akıllı bir hareket.

3- Bir ”Kendi telefon aracını bul” kullanın. Belli, iPhonumu Bul‘u da içeren (ve Android için Telefonumu Bul), software ve uygulamalar eğer telefonunuzu kaybederseniz telefonunuzu bulmanızı kolaylaştırır ve telefonunuzu bulup sizinle iletişime geçmek isteyen birine de yardım eder. Bazı programlar, tıpkı Norton Mobile Security gibi, ayrıca kilitleme ve eğer gerekirse uzaktan temizleme seçeneği sunuyor.

4- Otomatik bağlantılara izin vermeyin. Bazı akıllı telefonlar otomatik olarak uygun Wi-Fi ağlarına ve Bluetooth araçlarına bağlanmaya ayarlanmıştır. Bu seçeneği kaldırmak siz farkına varmadan telefonunuzun bağlanmasını ve bilgi iletmesini önleyecektir.

5- Yabancılardan gelen e-mail ve sosyal medya tekliflerine kuşkuyla yaklaşın. Suçlular tanımadıkları insanlara onlar hakkında bilgi toplamak için arkadaşlık teklifleri gönderir. Birçok insan görmezden gelirken ya da teklifi reddederken, küçük bir kısım kabul eder ve bu insanlar, suçluları hedefleridir. Örneğin, daha sonra kurbanı çağırmak için görünüşe göre zararsız gönderiler kullanabilirler, kurbanın restoran yemeğindeki fotoğrafları gibi, restoranı taklit ederler ve sözüm ona abartılmış para iadesini işleme tabi tutmak için kredi kartı numarası teklifi gönderirler.

6- Anlayışlı bir müşteri olun. İster tarayıcıyla olsun ister perakendeci uygulamayla olsun telefonunuzdan alışveriş yapmak yanlış bir şey değildir, ama size tanıdık olmayan satıcılara daha fazla dikkatli olmalısınız, özellikle de mağaza teması bir email, mesaj ya da sosyal medyada sırlarını paylaşıyorsa. Her zaman ilk olarak şirketi Web’de arayabilirsiniz ya da Daha İyi İş Bürosunu herhangi bir şikayet için ziyaret edebilirsiniz.

7- Uygulamalardaki gizlilik ayarlarını kontrol edin. Bazı uygulamalar sizden konumunuzu ve şifrenizi ya da diğer uygulamalarınıza erişilebilirliği ya da mesajlarınıza ulaşmayı içeren bir çok bilgi teklif edebilir. Eğer bu kadar bilgiye ihtiyaçları yoksa (ve neden olsunlar ki?) o zaman erişimi reddedin.

8- Paket izleme aldatmacasına dikkat edin. Eğer birçok paketi online sipariş etmişseniz, bir paketin ulaştırılamadığı hakkında büyük bir perakendeci’denmiş gibi gözüken bir e-mail almaya çok da şaşırmamalısınız. Ama yakından bir bakış atın ve e-mailin aslında satıcının alan adından atılmadığını fark edeceksiniz. Bu yaygın bir aldatmacadır ve tipik olarak müşteriyi daha sonra kişisel bilgileri toplayan hileli bir linke tıklamaya yönlendirmeyle işler. Ona Tıklamayın.

9- Hileli Wi-Fi ağlarını önleyin. Kahve dükkanı problemi diye adlandırılır: Bir dolandırıcı oturduğu kahve dükkanın adınınkine benzer bir Wi-Fi ağı kurar, ama basitçe ücretsiz Wi-Fi sağlamak yerine, çevresindeki ağa bağlanan insanlardan bilgi toplamak için sinyalleri kullanır. Mesela, bir kahve dükkanı kullanıcısı paylaşılmış Wi-Fi’yı onun bankasına bağlanabilmek için kullanabilir ve hileci potansiyel olarak bankacılık bilgilerine ulaşabilir.

10- Daha iyi şifreler kullanın. Tüketiciler sıklıkla çoklu siteler için aynı şifreyi yeniden kullanıyor, ki bu eğer bir site ele geçirilirse onları hacklenmeye karşı savunmasız bırakabilir. Bazı şifreler, tıpkı doğum gününüze ya da annenizin kızlık soyadına dayalı olanlar gibi, çözmesi kolaydır, mesela, Facebook hesabınıza erişen herhangi biri kolayca aile bilgilerinizi toparlayabilir.

İkna ve verim için telefonunuzu lehinize kullanmanızın bir nedeni yoktur, ama sadece ilk olarak birkaç akıllı sokağa başvurduğunuzdan emin olun. Konu hakkında detaylı bilgi almak ya da merak ettiğiniz tüm sorular için alt taraftaki yorum alanını kullanabilirsiniz.
Editör: İsveç Gündemi