Mali Denetleme ve Halk Sağlığı Kurumu ile işbirliği içinde yürütülen yeni bir araştırmaya göre, İsveç'teki pek çok kişinin kişisel mali durumlarından memnun olduğunu gösteriyor. Ancak toplumun üçte biri son on iki ayda cari giderlerini ödemekte zorluk yaşadı.

"O alanlarda fiyat artışları yaşandı." diyen rapor yazarı Sofia Tyréus, bunun elbette doğrudan bu insanların cüzdanları üzerinde büyük bir etkisi olacağını söyledi.

Araştırmada 2.000 kişi ile görüşürüldü.

İsveç İstatistik Kurumu verilerinden elde edilen rakamlarla nüfusun geneline bakıldığında, yaklaşık 2,6 milyon kişinin geçtiğimiz yıl içinde bir veya daha fazla kez cari masraflarını ödemekte zorluk çektiği görülüyor. En fazla sorun yaşayan gruplar ise 18-44 yaş arası kişiler ve 18 yaş altı çocuğu olan ve evde yaşayan ebeveynler olduğu görüldü.

Sağlık durumları daha kötü

Para konusunda stresli hissedenlerin çoğunun sağlık durumu da daha kötü.

Sofia Tyréus, sağlığın hem fiziksel hem de psikolojik olarak finansal stresten olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

Genel olarak en fazla endişe duyan gruplar bekar kişilerin yanı sıra beş veya daha fazla kişiden oluşan hanelerdir.

Moody's, İsveç'in kredi notunu teyit etti Moody's, İsveç'in kredi notunu teyit etti

Daha düşük gelire sahip olanların kişisel finansla ilgili özgüvenleri ve bilgileri de daha azdır. Bu nedenle İsveç Mali Denetleme Kurumu, daha fazla eğitim çabasının yardımcı olup olmayacağını araştırmalıdır.

Geçtiğimiz on iki ayda nüfusun yarısından biraz fazlası harcamalarını azalttı.

Ancak beşte biri, örneğin yeni krediler alarak veya daha fazla tüketerek daha fazla harcama yaptı. Bu, her şeyden önce 18 ila 44 yaş arasındaki kişiler için geçerlidir; aynı grup, cari masraflarını karşılamakta da büyük ölçüde zorluk çekmektedir.

Araştırma raporunu yazan Sofia Tyréus ortaya çıkan tablo ile ilgili "bu endişe verici" dedi.

Editör: Semihhan Aydemir